CEO müşterilerini tehdit eder mi?

12 Eylül 1980 döneminde çıkan “asmayalım da besleyelim mi” söylemi sonrasında “bunlardan birkaç tanesini sallandıracaksın bak bir daha yapıyorlar mı” boyutlarına gelmişti. Bir ara bir şeyin daha iyi yapılması için böylesi ara krizler öneriliyordu.

Erkan Akdemir, HaberTürk gazetesinden Ayşegül Akyarlı’ya bugün verdiği röportajda belki de haklı olduğu bir konuda şahane bir iletişim yanlışına düştü ve müşterileri başta olmak üzere tüm halkı tehdit etti. Baz istasyonlarının tamamen zararsız olduğunu, gece yatarken başucuna telefon koymasa da bunun hiçbir zararı olmadığını söyleyen Akdemir baz istasyonundan korkan halka operatörler olarak şalteri bir gün indirseler hayatın ne kadar zor olacağını göstermeyi önerdi.

Baz istasyonlarının sağlığa zararı olmadığını söyleyen Akdemir, baz istasyonlarının Türkiye’de günah keçisi ilan edildiğini ve hak etmediği bir cezaya çarptırıldığını dile getirdi.

Bu noktaya kadar dengeli bir iletişim sürdüren Akdemir röportajında şu ifadeleri kullandı:

“Sorununun çözümü için baz istasyonlarına karşı belli bir bölgede tüm istasyonları kapatmak gerektiğini savunan Akdemir bu konuda sektöre götürdüğü çözüm önerisini şöyle açıklıyor: “Bir çekmesin bakalım. Acaba nasıl bir hayat olacak. Bunu sektöre de önerdim. Sektörel sorunlar konusunda diğer operatörlerle bir araya geliyoruz. Anadolu’da baz istasyonlarının radyo televizyon vericileri gibi şehrin dışına çıkmasını isteyen bir kasaba var. Yerel idare de bu isteği destekliyor. Ben de diğer operatörlere ‘Bu kararı uygulayalım’ önerisi götürdüm. ‘Kapatalım şalterleri’ dedim. Ama bunu sadece bizim yapmamız bir şey ifade etmez. Tüm operatörlerin birlikte hareket etmesi lazım. Öneriyi götürdük. Henüz net bir karar alınmadı.

İletişim anlamında minik bir dipnot verelim: Şirketler, sektörü ne olursa olsun müşterilerini tehdit etmez. “Sana hizmet vermeyi bir kesersem görürsün” demez. Ha eğer müşterisinin hizmet almayınca daha akıllanacağını düşünüyorsa bunu yapar ama bunu bir tehdit unsuru olarak pazarlık masasına koymaz. Çünkü müşteri veliinimet olmasının ötesinde kızabilen insanlardan oluşur.

Günün birinde o da size başbakanımızın halka yaptığı açıklamanın bir benzeriyle gelebilir: “Şalteri mi kapatacaksın? O zaman faturanı da al git”…