Cep telefonları televizyonu yakaladı su ısıtıcılarından çok uzak

Nielsen’in yaptığı ankete göre Türkiye’de son 6 yılda evlere en fazla giren elektrikli ürün, su ısıtıcıları oldu. Su ısıtıcılarını bulaşık makinesi ve kombiler izledi. Halı yıkama makinelerine ilgi çok azaldı. Cep telefonu, evlerde bulunurluk açısından televizyonu yakaladı.
Beyaz eşya birinci Nielsen Durables’in beyaz eşya, küçük ev aletleri, elektronik ve kişisel bakım aletlerini kapsayan bu 2011 yılı araştırması, Türkiye’deki evlerde en fazla bulunan dayanıklı tüketim ürünlerinin beyaz eşya olduğunu ortaya koyuyor. Evlerdeki dayanıklı tüketim mallarının yüzde 36’sını beyaz eşyalar oluştururken, yüzde 30 oranında da ev aleti bulunuyor. Elektronik cihazların oram ise yüzde 27 düzeyinde seyrediyor. Evlerde en az bulunan ürünler ise kişisel bakım ürünleri…
Evlerde bulunan her 2 elektronik cihazdan birinin bir çok markanın bir arada satıldığı mağazalardan alındığını gösteriyor.
Elektronik cihaz üreticilerin kendi bayi ağlan üzerinden satın alınan cihazların oram yüzde 2A olurken, teknoloji marketleri üzerinden satın alınan cihazların oram da yüzde 13’ü buluyor.
Geri kalan kısmı ise hediyeler, hiper ve süper marketlerdenalınan ürünler, internet ve diğer satış kanallan oluşturuyor.
Her 100 evden 53’ünde bilgisayarın bulunduğu Türkiye’de artık her 4 evden birinde diz üstü bügisayar yer alıyor. Araştırmaya göre cep telefonlan evlerde bulunurluk açısında ilk şuada yer alan televizyonu yakalamış durumda.