ChatGPT sesini yükseltiyor

Scarlet Johanson tarafından yapılan “OpenAI benim sesimi çalmış çok üzülydüm” açıklamasının ardından OpenAI karşı açıklama yaptı ve sesleri nasıl seçtiğini anlattı. İşe bu açıklamanın metni:

ChatGPT’nin sesleri nasıl seçildi?

5 sesi seçmeden önce 400’den fazla başvuruyu daraltmak için sektör lideri oyuncu seçimi ve yönlendirme profesyonelleriyle birlikte çalıştık.

Ses Modu, ChatGPT’nin en sevilen özelliklerinden biridir. Duyduğunuz beş farklı sesin her biri, profesyonel seslendirme sanatçılarının, yetenek ajanslarının, kast direktörlerinin ve sektör danışmanlarının dahil olduğu, beş ayı kapsayan kapsamlı bir süreçten özenle seçilmiştir. Seslerin nasıl seçildiği hakkında daha fazla bilgi paylaşıyoruz.

Eylül 2023’te kullanıcılara ChatGPT ile etkileşim kurmanın başka bir yolunu sunmak için ses özelliklerini tanıttık . O zamandan bu yana, kullanıcıların bu özelliğe ve bireysel seslere verdiği yanıtlar bizi cesaretlendiriyor. Breeze, Cove, Ember, Juniper ve Sky gibi seslerin her biri, onları oluşturmak için birlikte çalıştığımız seslendirme sanatçılarından örnekleniyor.

Yaratıcı topluluğu destekliyoruz ve seslendirme endüstrisiyle işbirliği yapıyoruz

Yaratıcı topluluğu destekliyoruz ve ChatGPT’nin seslerini duyurmak için doğru adımları attığımızdan emin olmak amacıyla seslendirme endüstrisiyle yakın işbirliği içinde çalışıyoruz. Her oyuncu, piyasadaki en yüksek oranların üzerinde ücret alıyor ve bu, onların sesleri ürünlerimizde kullanıldığı sürece devam edecek.

Yapay zeka seslerinin bir ünlünün kendine özgü sesini kasıtlı olarak taklit etmemesi gerektiğine inanıyoruz; Sky’ın sesi Scarlett Johansson’un taklidi değil, kendi doğal konuşma sesini kullanan farklı bir profesyonel aktrise ait. Gizliliklerini korumak adına seslendirme sanatçılarımızın isimlerini paylaşamıyoruz.

Ses kriterlerini oluşturmak için ödüllü cast direktörleri ve yapımcılarla ortaklık kurduk

2023’ün başlarında seslendirme sanatçılarımızı belirlemek için bağımsız, tanınmış, ödüllü cast yönetmenleri ve yapımcılarla ortaklık kurma ayrıcalığına sahip olduk. ChatGPT’nin sesleri için bir dizi kriter oluşturmak için onlarla birlikte çalıştık, her sesin benzersiz kişiliğini ve küresel izleyicilere olan çekiciliğini dikkatle değerlendirdik.

Bu özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Farklı kökenlerden gelen veya birden fazla dil konuşabilen aktörler
  • Zamansız hissettiren bir ses
  • Güven veren yaklaşılabilir bir ses
  • Zengin tonlu, sıcak, ilgi çekici, güven veren, karizmatik bir ses
  • Doğal ve dinlemesi kolay
  • Seslendirme ve sinema oyuncularından 400’ün üzerinde başvuru aldık

Mayıs 2023’te cast ajansı ve cast direktörlerimiz yetenek çağrısı yaptı. Bir haftadan kısa bir sürede seslendirme ve sinema oyuncularından 400’ün üzerinde başvuru aldılar. Seçmeler için oyunculara ChatGPT yanıtlarının bir senaryosu verildi ve bunları kaydetmeleri istendi. Bu örnekler, farkındalıkla ilgili soruları yanıtlamaktan seyahat planları için beyin fırtınası yapmaya ve hatta bir kullanıcının günüyle ilgili konuşmalara katılmaya kadar uzanıyordu.

Son olarak beş ses seçtik ve oyuncularla insan-yapay zeka etkileşimi vizyonumuzu ve Ses Modunun hedeflerini tartıştık.

Mayıs 2023’e kadar, oyuncu kadrosu ekibi bağımsız olarak inceleyip 14 oyuncudan oluşan ilk listeyi tek tek seçti. Proje için en iyi seslerini OpenAI’ye sunmadan önce listelerini daha da geliştirdiler.

Her aktörle insan-yapay zeka ses etkileşimleri ve OpenAI vizyonu hakkında konuştuk ve teknolojinin yeteneklerini, sınırlamalarını ve içerdiği risklerin yanı sıra uyguladığımız güvenlik önlemlerini tartıştık. Her oyuncunun projeye başlamadan önce Ses Modunun kapsamını ve amaçlarını anlaması bizim için önemliydi.

OpenAI’deki dahili bir ekip, sesleri ürün ve araştırma perspektifinden inceledi ve dikkatli bir değerlendirmenin ardından Breeze, Cove, Ember, Juniper ve Sky’ın sesleri nihayet seçildi.

Her oyuncu kayıt oturumları için San Francisco’ya uçtu ve sesleri Eylül 2023’te ChatGPT’de yayınlandı.

Haziran ve Temmuz aylarında oyuncuları kayıt oturumları ve OpenAI ürün ve araştırma ekipleriyle yüz yüze görüşmeler için San Francisco’ya uçurduk.

25 Eylül 2023’te onların seslerini ChatGPT’de kullanıma sunduk.

Tüm bu süreç, oyuncular ve oyuncu seçimi ekibiyle beş ay süren kapsamlı bir koordinasyonu içeriyordu. GPT-4o’da ses araştırması ve yeni ses yetenekleri konusunda ek çalışmalara katkıda bulunan aktörlerle işbirliğimizi sürdürüyoruz.

Ücretli kullanıcılar için GPT-4o’ya yeni Ses Modu geliyor ve yeni sesler ekleniyor

GPT-4o için yeni bir Ses Moduna erişim sağlamayı planlıyoruz(yeni bir pencerede açılır)Önümüzdeki haftalarda ChatGPT Plus kullanıcılarına alfa sürümünde sunulacak. GPT-4o ile ChatGPT ile etkileşimde bulunmak için sesinizi kullanmak çok daha doğaldır. GPT-4o, kesintileri sorunsuz bir şekilde ele alır, grup konuşmalarını etkili bir şekilde yönetir, arka plandaki gürültüyü filtreler ve tona uyum sağlar.

İleriye baktığımızda, kullanıcıların farklı ilgi alanlarına ve tercihlerine daha iyi uyum sağlamak için ChatGPT’ye ek sesler sunmayı planladığımız için daha da fazla seçenek bekleyebilirsiniz.