Çin Microsoft ve Amazon’la yapay zeka mücadelesini Alibaba üstünden hızlandırdı

Çin‘in teknoloji devi Alibaba, yeni yapay zeka modelini tanıttı. Geliştirilmiş AI modeli, Tongyi Qianwen 2.0 adını taşıyor ve geniş veri miktarları üzerinde eğitilmiş ve üretici yapay zeka (GenAI) uygulamaları için optimize edilmiş. Bu yükseltme, müşterilerin, geliştiricilerin, ortakların ve start-up’ların GenAI’nin dönüştürücü potansiyelinden tam olarak yararlanmalarını sağlamak için tasarlanmış.

Yeni AI modeli, en son büyük dil modelini (LLM) içeriyor. Alibaba bunu “bu yılın başlarında piyasaya sürülen önceki modelinden önemli bir yükseltme” olarak tanımladı. Tongyi Qianwen 2.0 “karmaşık talimatları anlama, metin yazarlığı, akıl yürütme, hatırlama ve yanılsamaları önleme konusunda olağanüstü yetenekler sergiliyor” dedi.

Yapay zeka buluttan geliyor

Alibaba, Çin’in en büyük e-ticaret ve bulut bilişim oyuncusu. Çin’in teknoloji şirketlerinin yüzde 80’ine bulut bilişim sağlıyor. Bunun yanında ülkenin AI ve LLM’ler üzerinde çalışan işletmelerinin çoğunluğuna hizmet veriyor. Bu derin entegrasyon, Alibaba’nın ülkenin AI gelişimi ve stratejisindeki hayati rolünü vurguluyor.

Piyasadaki birkaç büyük bulut oyuncusu, organizasyonların kendi verilerini kullanarak kendi GenAI uygulamalarını oluşturmaları için araçlar sunuyor. Yeni AI modelinin lansmanı ile Alibaba, kendini Microsoft’un Azure OpenAI Studio’su ve Amazon Web Services’in Bedrock’una önemli bir global rakip olarak konumlandırdı.

Yapay zeka KOBİ’lere gidecek

Alibaba Group Başkanı Joe Tsai, “Bu bulut aracılığıyla, herkesin AI geliştirmesini ve kullanmasını daha kolay ve uygun maliyetli hale getirmeyi umuyoruz, böylece özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin AI’yi büyük bir üretkenlik haline getirmelerine yardımcı olabiliriz,” dedi.

Yeni sürümün bir parçası olarak, Tongue Qianwen 2.0, gelişmiş iş performansı için endüstriye özgü modeller içeriyor. Bu endüstriler sağlık, finans, hukuk, müşteri desteği ve kod geliştirmeyi kapsıyor. Alibaba Cloud CTO’su Jingren Zhou, “Büyük dil modelleri, endüstrileri dönüştürme potansiyeline sahip. Müşterilerimizin ileriye doğru büyüme ivmesini yakalamalarına yardımcı olmak için generatif AI dahil olmak üzere en son teknolojileri kullanmaya kararlıyız” dedi.

72 milyar parametre yolda

Alibaba Cloud ayrıca, bu yılın ilerleyen zamanlarında 72 milyar parametrelik Tongui Qianwen sürümünü açık kaynak yapmayı planladığını duyurdu. Ek olarak, teknoloji devi, umut verici küresel AI start-up’larına 120.000 dolara kadar bulut kredisi desteği, ağ oluşturma fırsatları ve çevrimiçi öğrenme üyelikleri sağlayacak Alibaba Cloud Startup Catalytic Programı’nı da herkese anlattı.

Çin’in en büyük teknoloji oyuncusu olan Alibaba’nın AI girişimlerindeki ve programlarındaki başarısı, ülkedeki AI teknolojisinin genel büyümesi ve piyasa penetrasyonu için kritik olacaktır. Şimdi AI destekli çözümlere odaklanan Alibaba, bu hedefe ulaşmak için önemli kaynaklar yatırım yapmaya hazırdır. Ancak, Alibaba’nın Amazon ve Microsoft gibi AI alanında öncülerle rekabet edip edemeyeceğini zaman gösterecektir.