Çin Shenzhen’i 46 bin baz istasyonuyla 5G’ye bağladı

Shenzhen Belediye Başkanı Chen Rugui, kentin tümüyle bağımsız bir 5G şebekesi kapsamına kavuştuğunu açıkladı. Başkanın belirttiğine göre kent, 2019 yılında saptanmış bulunan ve kentin tümünü 5G ağıyla donatmak için gerekli olan 2020 Ağustos sonuna değin inşa edilecek 46 bin adet 5G baz istasyonuna şimdiden ulaştı.
 
Öte yandan, Shenzhen Belediyesi Endüstri ve Enformasyon Teknolojisi Bölümü Müdürü Jia Xingdong da, Shenzhen’de kurulan 5G baz istasyonlarının sayısının 46 bin adedi aştığını açıklayarak, kentin bu alanda saptanmış takvimin önünde olduğunu söyledi.
 
Güney Çin eyaletlerinden Guangdong’un teknoloji merkezi olan Shenzhen kenti, aynı zamanda birçok yeni inovatif atılım yapan şirketi ve bu arada Çin’in teknoloji dalındaki ağır toplarından Huawei ve Tencent’i de barındırmakla tanınıyor. Kentin gayrı safi yurtiçi hasılası (GSYİH) 2019’da, bir yıl öncesine kıyasla yaklaşık yüzde 6,7 kadar artarak 2.690 milyar yuana (325, 58 milyar Euro) ulaştı. Jia’ya göre kent bir sonraki aşamada, 5G endüstrilerinin gelişmesini teşvik ederek 5G teknolojileri alanında bir takım buluşları gerçekleştirecek ve bunu, komple bir 5G uygulamaları ekosistemi oluşturarak yapacak.