Çin veri merkezi için Frankfurt’u seçti

Çin’in önde gelen telekomünikasyon şirketi China Mobile’ın yan kuruluşu olan China Mobile International Limited (CMI), Avrupa’daki ikinci veri merkezini Frankfurt’ta açtı. Şirketten yapılan açıklamada, Tier-3 adlı yeni veri merkezinin CMI’nin Singapur ve İngiltere veri merkezleri, Hong Kong’daki Küresel Ağ Merkezi, küresel mobil iletişim ve bulut ağ altyapısı ile bağlantı kuracağını söyledi.
 
CMI Başkanı ve CEO’su Li Feng yaptığı açıklamada, “Covid-19; uzaktan çalışma, öğrenme ve çevrimiçi alışveriş için dijital araçlara artan bağımlılıkla birlikte daha fazla kullanıcının çevrimiçi daha fazla zaman geçirmesine yol açtı. Bu nedenle de veri işleme ihtiyacının arttığı bir dönemdeyiz. Yeni merkezimiz depolama, bulut ve içerik sağlama çözümlerine olan talebine yanıt verecek” dedi.
 
Li, Frankfurt’u “güvenli ve güvenilir yüksek hızlı bağlantılar sağlamasına ve Avrupa ile Asya arasında daha yakın bağların kurulmasına yardımcı olacak bir merkez” olduğunu için seçtiklerini belirtti. Kıta Avrupası’nın uluslararası finans merkezi olarak bilinen Frankfurt, son yıllarda birçok önemli internet trafiğinin ve veri merkezinin bulunduğu kent haline geldi. CMI’nin Avrupa’daki ilk veri merkezi Aralık 2019 tarihinde İngiltere’de açılmıştı.