Çin’de içinde 8 geçen telefon numarası 300 bin dolara satıldı

Bu hafta sonunda Çin, özel bir açık artırmaya tanık oldu. Binlerce kişi ‘uğur getireceği’ varsayılan bir telefon numarasını almak için birbiriyle çekişti. Açık artırmayla satılan telefon numarasının özelliği ise son beş rakamının ‘8’ ile bitiyor olmasıydı. Ülkede halkın büyük bölümünün konuştuğu ‘mandarin’ Çincesinde 8 rakamı, refah ile eş anlamlı olduğu için uğurlu kabul ediliyor. İşte bu nedenle, en fazla 8 rakamı içeren numarayı elde etmek için insanlar birbiriyle yarıştı. Açık artırma sonunda istenen numara 300 bin dolar karşılığında yeni sahibinin oldu.
 
İki gün süren açık artırmaya yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Sonuçta meşhur numara, 2,25 milyon yuanlık (yani 300 bin dolarlık) ciddi bir miktarı gözden çıkaran kişinin oldu. Çin’de çevresini etkilemek isteyen zengin kişiler veya şirketler bu türden ‘şans getireceğine’ inanılan telefon numaralarına yatırım yapıyor.
 
Beijing’de düzenlenen 2008 olimpiyat oyunlarının açılış töreni de resmen 8 Ağustos gününe yani 08/08/2008 tarihine denk getirilmiş ve açılış tam saat 08.08’de yapılmıştı. Buna karşılık ülkede en az hoşlanılan rakam ise ‘ölüm’ sözcüğü ile aynı şekilde telaffuz edilen ‘4’tür. 
 
Şimdiye değin yapılmış olan açık artırmalarda sonunda sekiz adet ‘7’ rakamı bulunan telefon numarası en yüksek meblağla satılmıştı. Çin’de ‘yükselme’ ve ‘yaşamın özü’ ile eş anlamlı olan ‘7’ rakamlı numara 476 milyon Euro’ya satılmıştı.