Çin’i sanal dünyada rahat bırakmıyorlar

Geçen yıl Çin’de bilgisayarlara yönelik yaklaşık 500 bin sanal saldırının gerçekleştiği ve bunların da yaklaşık yarısının yurtdışından geldiği bilgisi verildi. Ancak başkent uzun vadeli ve uluslararası saldırılara karşı uyarıldı. Saldırıların büyük bir kısmı ‘Truva atı’ ((Trojan horse) adı ile halk arasında da yaygın olarak bilinen bir virüsün formatında, bilgisayara yüklendiğinde kullanıcıların hareketlerini görüntüleme ve kişisel bilgilere erişim olanağı sağlıyor.

Bu Truva atlarından gelen saldırıların yüzde 14,7’sinin A.B.D., yüzde 8’inin Hindistan kaynaklı IP adreslerinden geldiği belirtildi. Sonuçlar Çin’in Bilgisayar Şebekeleri Acil Yardım Merkezi tarafından paylaşıldı.
Bilgisayar güvenlik firması McAfee’in bu ayın başında yaptığı bir açıklamaya göre bu tip son 5 yıldır süregelen sanal saldırılar, 70’ten fazla kurumu hedef aldı. Başlıca hedef alınan kurumlar arasında Birleşmiş Milletler, Uluslararası Olimpik Komitesi ve pek çok Amerikan şirketi bulunuyor.
Çin hükümeti konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı ancak Çin kaynaklı bir link ile ilgili çıkan spekülasyonların konu ile ilgili olmadığı hükümet medyası tarafından belirtildi.  Çin’in, şimdiye kadarki hiçbir hackleme olayını üstlenmediği bilinirken, aslında ülkenin kendisinin sanal saldırıların kurbanı olduğu belirtildi.