Çin’in sadece dijital ekonomisi 5,5 trilyon dolar oldu

“2020 İnternet Geliştirme Raporu”na göre 2019 yılında Çin’in dijital ekonomisi 35,8 trilyon yuana (5,44 trilyon dolar) ulaştı. Bu rakamla dijital ekonomi sektörü, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) yüzde 36,2’sini oluşturdu. Çin’in dijital ekonomisinin toplam ölçeği ve büyüme hızı dünyanın ilerisinde yer alıyor.
 
Söz konusu rapor, dün Çin’in Zhejiang eyaletinin Yiwu kentinde Dünya İnternet Konferansı kapsamında düzenlenen İnternet Geliştirme Forumu’nda açıklandı. Raporda Mayıs 2020 sonu itibarıyla Çin’in fiber optik ağı kentsel ve kırsal bölgelerin tamamını kapsadığı ve fiber optik kullanıcıları tüm internet kullanıcılarının yüzde 93,1’ini oluşturarak dünyada ilk sırada yer aldığına vurgu yapıyor. 2019’da Çin’deki toplam 4G baz istasyonu sayısı 5,44 milyona ve bu yılın eylül ayı itibarıyla 5G baz istasyonu sayısı 480 bine ulaştı.
 
Raporda ayrıca, yeni koronavirüs (Covid-19) salgınının dünya genelinde yayıldığına ve küresel ekonomiye büyük darbe getirdiğine işaret edilerek, dijital ekonominin salgının etkisine karşı bir önlem haline geldiği ve ekonomik sistemi yeniden şekillendirmek ve yönetişim yeteneklerini geliştirmek için önemli bir güç olduğu dile getirildi. Bu yıldan itibaren, çevrimiçi alışveriş, eğitim, eğlence ve uzaktan ofis gibi çevrimiçi talebin hızla arttığına da işaret eden rapor, hizmet endüstrisinin yükselen dijital seviyesine de dikkat çekiyor.