Cisco raporunun en önemli ayaklarından biri de operatörlere yol göstermesinden geçiyor. Rakamlara bakıldığında bariz bir şekilde hangi paketin üstüne gidilmesi gerektiği, hangi cihaza yönelik aksiyon alınması önümüze çıkıyor.

Mobil internet alanında müşteri başına aylık 5 gigabayt kullanımı oldukça düşük ve artış hızı asla yüzde 1 seviyelerine bile gelmeyecek. Yüzde 92’lik bir büyüme yaşanan pazarda bu paketin düşük kalması belki operatörler tarafından üstüne oynanması gerekliliğini ortaya koyuyor.

En büyük gelişim 200 megabayt ve 2 gigabayt aralığındaki paketlerde gerçekleşecek ki bu artış yüzde 70’ler seviyesinde gerçekleşecek. 200 megabayt ve altındaki paketlerdeki artış da ikinci sırada…

Telefonlar açısından baktığımızda şu anda bir iPhone yaklaşık 300 megabayt civarında ortalama data trafiği yaratıyor. Bu alanda açık ara farkla birinci ve birinciliği yakın vadede bırakacakmış gibi gözükmüyor. Şu anda aylık ortalama 20 megabayt trafik yarattığı hesaplanan Android işletim sistemli telefonlar çok ciddi bir biçimde atak yapacak ve 200 megabayt sırının üstüne çıkacak. iPhone data kullanım artış hızı düşük olsa da bu cihazın belli ve garantili bir data kullandırma potansiyeli var. Şu anda Türkiye’de Turkcell ve Vodafone’un markalı ve markasız telefonlarla Android pazarına oynaması gelecek için çok doğru ve takdir edilmesi gereken bir yatırım olarak göze çarpıyor.