Cübbeli Ahmet Hoca genel istek üzerine yeniden Facebook’ta

Habertürk gazetesinin haberine göre İsmailağa Cemaati, “Şeytanın oyununa gelmeyin” uyarısıyla kapattıkları Facebook sayfalarını, “İsmailağa gönül dostları” adıyla yeniden açtılar. İnternet sitesinde ‘geri dönüş’ kararına gerekçe olarak ‘yoğun istek’ gösterildi. Cemaatin önde gelenlerinden Cübbeli Ahmet, “Kadınlarla mesajlaşma varsa harama sebebiyet verir” dedi.

Duyuruda şöyle denildi: “Bildiğiniz üzere Facebook sayfamızı kapatmıştık. Hatta bu konuda bir yazı yazmıştık. Ancak sizlerden gelen ‘Facebook’ta bir sayfa olsa, son eklenen yazılar videolar paylaşılsa daha çabuk haberimiz olur’ gibi ısrarlı mesajlarınıza karşılık olarak bu sayfayı açmak zorunda kaldık. Allah niyetimizi halis kılsın inşallah”

Cemaat, Facebook’la ilgili önceki yazısında sosyal paylaşım sitesinin özellikle kadınlar için çok tehlikeli olduğunu ileri sürmüştü. Açıklamada, “Bir bayanın profil resmi iki erkek profil resminin ortasında gözüküyor. Bu ne lahana turşusu, bu ne rezalet ve adeta felaket, büyük bir hezimet. Uyarıyoruz! Tehlikeyi fark edin, kafirlerin tuzağına düşmeyin. Şeytanın oyununa gelmeyin. İpinizi nefsin eline vermeyin” denmişti.

Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Mahmut Ünlü ise Habertürk’e İsmailağa Cemaati’nin Facebook sayfasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Facebook’un nasıl kullanıldığı çok önemli. Sadece cemaatin duyuruları, bizlerin sohbetleri, konuşmaları yayınlanırsa bunda bir sakınca yok. Ancak benim burda gördüğüm en büyük tehlike kadınlarla erkekler arasında arkadaşlıklar kurulması. Kadınlar erkeklere telefon numaralarını gönderiyor, şurada buluşalım diyor, ailelerinden habersiz nikâhsız görüşmelere kadar yol açıyor. Kadınlarla erkeklerin birbirine irtibat kurması büyük fitne fesatlara, harama sebebiyet veriyor. Kadınların fotoğraflarını, isimlerini telefonlarını göndermesi fesata götürür.”