erdogan4G ile ülkeyi çöplüğe dönüştürmeyelim. İki yıl sabredip çalışalım. İki yıl sonra 5G’ye geçelim.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçkin ve akredite gazetecilerin bulunduğu Türk Telekom’un 175. yıl toplantısına katılıp 10 dakikalık bir konuşma yaptı. Ve orada belki de aylara adını yazdıracak bir konuya parmak basarak sayfanın tepesinde sizinle paylaştığım bu cümleyi kurdu.

Biz cumhurbaşkanının din seçimi, dövme yaptırma, çocuk aldırma, çocuk sayısı, internette girilecek siteler ve benzeri konularda bize neyi yapıp neyi yaptıramayacağımızı söylemesine alışkındık. Ama şimdiye kadar teknolojinin üst katmanlarına bu kadar girdiğini hiç görmemiştik.

Erdoğan 4G’yi çöplük olarak tanımladı. Bunu neye dayandırarak söyledi bilmiyorum. Ama dövme yaptırma konusuna karışma hakkını neye dayandırdığını da bilmediğim için çok fazla yorum yapmak istemiyorum.

4G’nin ülkemize 5 sene kadar geç gelmesinin sebebi bizim 3G’yi yine AKP iktidarındaki lakayıtlık yüzünden 10 sene kadar geç getirmemiz olduğunu unutmuşa benziyor.

Kendisi 5G’nin 2 seneye kadar geleceğini de öngörmüş. O zamana kadar uygun telefonların çıkacağına da adı gibi emin. Şimdiye kadar hiçbir konuda yanılmadığı için bu konuda da yanılma ihtimalini görmüyorum…

Benim yalnız ülkem… Tek ve yanlış yönlendirilen adamların dudaklarının arasında kaderi oyuncağa dönen zavallı ülkem…

Bu arda herhangi bir yönetsel ya da karar verme yetkisi olmayan cumhurbaşkanı öyle istiyor diye 4G ihalesi iptal edilirse o zaman ilgili mekanizmaların şahsiyet sorunsalını masaya gönül rahatlığıyla yatırabiliriz…

9 YORUMLAR

 1. İşiniz gücünüz rte ye takmak mı?
  Avrupa’da yaşıyorum Yazdığınız yorumlara sadece gülüyorum.
  RTE yi sevme mecburiyetimiz yokta her fırsatta bunu laf çakmaya neden getiriyorsunuz bunu anlamıyorum.
  Soru şu cevabınızda buna göre Olmalı?
  4g alt yapısı hazırlanmadan 5g ye Geçmek mümkün MÜ? Eğer mümkünse 5g yi iki yıl sonraya hazır etmek mümkün MÜ?
  Burada 4g var fakat maksimum 100mbit e çıkıyoruz bu da normal Kullanıcılar için 3G ye göre bir fark değil.

  • İki yıl sonra 5G gelecek gibi temelsiz bir söz söyleyen ülke liderinin peşinden sorgulamadan gitmek caiz midir? Siz gülebilirsiniz Allah daha çok güldürsün. Ama burada 3G ile 5-7 megabitleri anca gören insanlara 4G ile taş çatlasa 100 megabite çıkabiliyoruz 3G’den farklı değil gibi bir şey söylediğiniz zaman Cem Yılmaz’a rakip oluyorsunuz farkında değilsiniz. Türkiye’ye gelin çok büyük paralar kazanabilirsiniz komedi işinden

  • Kadir Bey, 3G’nin İstanbul-Ataşehir gibi gayet merkezi bir yerdeki durumu şöyle (gecenin 3’ünde sizin için yaptığım testtir):

   Vodafone:
   http://www.speedtest.net/my-result/i/1218300758

   Avea:
   http://www.speedtest.net/my-result/i/1218309085

   Bunlar günlük kullanımda alabildiğim en iyi sonuçlar. Genellikle çok daha altını görüyorum. Teoride 28 mbit gibi bir şey olması lazım da olmuyor işte. Bu da günümüzün kullanım koşullarına göre bayağı ağır kalıyor.

   4G’yi test etmedim ama 100 mbit olmasın, hadi 3G’de yaşadığım gibi %10-15 verimle çalışıp 10-15 mbit/s versin, normal kullanıcı dediğimiz insanlar için fark edecektir.

   Sorsanız teknolojiyle hiç alakası olmadığını söyleyecek 60 yaş üstü insanlar Skype kullanıyor, birbirlerine Whatsapp ile videolar gönderiyorlar, işlem uzayınca, görüntü takılınca sinirleniyorlar. Avrupa’daki durumu gerçekten bilmiyorum ama Türkiye’de telefon kullanıcıları yenilikleri çok çabuk sahipleniyorlar.

   Özetle demek istediğim normal kullanıcının artık o kadar da normal olmadığı. 3G ile 4G arasındaki fark, normal kullanıcı için de bayağı büyük.

  • “Avrupa’da yaşıyorum” dan sonrasını okumaya değmez. Adam sosyal devletin her türlü nimetlerinden faydalanıp burada rte’yi savunuyor. Gerçekten bu yazılanlar şakaysa komik değil, ciddiyse hiç değil.

 2. Bulut sistemi hakkında ”…bu bilişime çok fazla kafa yorarsan sıyırırsın. kullanacaksın, nimetlerinden kullanıp işini göreceksin, kafayı taktın mı o zaman işin kötü hehe… çok fazla, hikmetine şey yapmamak lazım” cümlesini kuran bir insan teknoloji/haberleşme danışmanı mı? vatandaşı olmasak zevkli ülke aslında.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.