Deliye sorumluluk vermişler…

Güzel bir Anadolu atasözü vardır: “Deliye sorumluluk vermişler, kendini sadrazam zannetmiş” Bu söz ülkemizde yaşananları birebir ve en ince detaylarıyla anlatmaktadır.

Mü-yap, MÜ-YAP, Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliğidir. Müzik yapımcılarının haklarını korumak ve onların tanıtımını sağlamak gibi iki küçük ve önemli amacı vardır.

Kendileri internet dünyasında fırtınalar estirmektedir. Bir bakış açısıyla haklıdırlar zira ne idüğü belli olmayan bir takım “çocuklar” internet üstünden hak sahiplerinin eserlerini ücretsiz olarak paylaşmakta ve dağıtmaktadır. Nereden geldiği, kim olduğu ve hangi amaca hizmet ettiği bilinmeyen, hatta ne yaptığını da tam olarak bilmeyen bu gençlerin yaptıklarının önüne geçilmesi gerekiyordu ki Mü-yap bunu bir şekilde yapmayı başardı diyebiliriz.

Bunun için doğru araçları kullanıyor mu sorusu ayrı bir tartışma konusudur ve ilerleyen zamanlarda kesinlikle masaya yatırılacaktır.

Ama bugün ShiftDelete.net internet sitesinin sahibi Hakkı Alkan bir sosyal medya paylaşımında bulunduğunda Anadolu atasözümüzün gerçekleşmekte olduğuna bizzat şahit olduk. Alkan’ın söylediğine göre Mü-Yap bu internet sitesinin forum bölümünü kapatıyordu. Nedeni ise ne yazık ki daha içler acısı: Çünkü buraya giren ve hergün binlerce paylaşımda bulunan onbinlerce insandan birisi burada Youtube üstünden bir video paylaşmıştı.

Gücü Youtube’a yetmeyen, büyük gazetelerle başa çıkmaya çalışmayan Mü-yap, soluğu mahkemede alarak sitenin kapatılması için gerekli adımları atmaya başladı. İşin uzmanı olayan bir mahkemenin de verdiği omuz desteğiye bu isteğinde başarılı oldu.

Peki SDN nedir? İnsanların kendi aralarında illegal yazılım ve sanat eserlerini paylaştığı bir site mi? Hayır. Orada, teknoloji tartışılır, gelişmeler anlatılır. İnsanlar bilgilenir, insanlar siyasi alanda hiç alışık olmadığımız ölçüde seviyeli ve nitelikli tartışmalar yaparlar. Birbirlerinin fikirlerine katılmasalar bile dinlerler, uyuşmasalar bile anlaşırlar. Orada yazılanların reklam kaygısı ya da reklam alamama korkusu yoktur. Şirketler de bunu bilir.

Şu anda mahkemelerimiz bir Youtube videosu yüzünden bir internet sitesi forumunu kapatıyor. SDN’in en büyük sorunu ortada, devlete vergisini veren, tüm kaydını kuydunu yaptırmış bir site olarak varolmak. O da diğerleri gibi gizli kapaklı olsaydı, sunucularını yurt dışında tutsaydı, Mü-yap muhtemelen harekete bile geçmezdi… Ki ben sade suya bir kullanıcı olarak on dakikalık bir araştırmayla aradığım tüm şarkıları bulup internet üstünden beş kuruş vermeden indirebiliyorum.

En başta söylediğimiz atasözünün bir başka sürümünü paylaşarak konuyu kapatalım: Deliye yetki vermişler önce babasını asmış…