Devlet operatörlerle uzlaştı tüm nüfus kapsanacak

Üç mobil operatörün, GSM kapsama alanı bulunmayan 2 bin 128 yerleşim yerini bölüşerek altyapı kuracak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, üç GSM şirketinin bu uygulamaya özel birbirlerine tesis kullandıracağını belirtti.

GSM şirketlerinin kuracağı baz istasyonları için gereken kaynak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından oluşturulan Evrensel Hizmet Fonu’ndan sağlanacak.

Toplamda 350 binden az kişinin yaşadığı bu yerleşim yerlerine yatırım yapmanın, sosyal devlet olmanın gereği olduğunu söyleyen Yıldırım, ülkenin herhangi bir yerinde yaşayan herkese, Ankara’da, Beşiktaş’takiyle aynı hizmetin verilmesi gerektiğini kaydetti.

Karayolunda trafik artışı son 9 yılda yüzde 100 olduğunu belirten Yıldırım, buna karşın bilişimdeki artışın yüzde 8 bin olduğunu söylerken bunun için bilişim otobanına süratle yeni şeritlerin yapılması gerekliliğini vurguladı. Bakan Yıldırım, projenin toplam maliyetinin 200 milyon lira seviyesinde olacağını söylerken projenin süresinin 2 yıl olarak belirlenmesini çok bularak “Altı üstü 700 tane direk dikilecek. 1 yıl olsun” dedi.

Bu noktada bu soruları ben sorayım, bakalım kamuoyu ve operatörler ve bakanlık buna cevap verecek mi, nasıl cevap verecek:

  1. Ülkenin neredeyse en ücra köşesine kadar GSM ses taşımak için kullanılan Evrensel Hizmet Fonu’ndan 200 milyon dolar harcanacak. Peki geri kalan 1.8 milyar dolarla ne yapılacak?
  2. Toplantıda Binali Yıldırım üstüne basa basa basa basa baz istasyonu paylaşımının sadece bu projede yapılanlara yönelik olacağını söyledi. Acaba bu konuda şirketler arasında bir polemik mi çıktı ki Binali Yıldırım bu kadar üstüne basma zorunluluğu hissetti?
  3. Toplantı sırasında baz istasyonu paylaşımı için bazı şirketler bu daha bir başlangıç dedi. Acaba gerçekten de başlangıç mı? Bu konuda yüksek sesle konuşacak kimse olacak mı?