fatih0Bir cuma günü, devlyet yetkilileri ülkenin dört bir yanında Fatih projesinin pilot tabletlerini dağıttılar. Devletin para ve kaynaklarıyla yapılan bu tablet dağıtımı büyük bir hükümet şovuna dönüştü. “Hayır hükümet şovuna dönüşmedi” diyenler için bir günde çıkan 18 ajans haberinden küçük alıntılar yapalım isterseniz. Utanması olan bundan biraz sıkılır. Bu ihnsanların arasına karışan milletvekilleri, onların valilerle olan muhattabiyeti, çocuklara kurdukları cümleler gerçekten rahatsızlık verici. Belki ben Fatih projesinden çok şey beklediğim için böylesi küçük hesaplı şovlar bana batıyor. Bilemiyorum. Bu haberleri arka arkaya okuyanlar da benim düşündüğüm şeyleri az da olsa hissedecektir diye düşünüyorum…

 • Milli Eğitim Bakanlığı’nın yurt genelinde uygulamaya koyduğu Fatih Projesi kapsamında Kastamonu’ya gönderilen tablet bilgisayarların ikinci serisi, İmam Hatip Lisesi’nde dağıtıldı. İmam Hatip Lisesi’nde tablet bilgisayar dağıtımına katılan Vali Erdoğan Bektaş, girdiği sınıfta öncelikle akıllı tahtanın özellikleri hakkında Proje İl Koordinatörü İsmail Çalış’tan bilgiler aldı. Türkiye’nin bütçesinin 300 milyar dolar civarında olduğunu, Fatih Projesi’nin ise 6 milyar dolara mal olduğuna dikkat çeken Vali Bektaş, “Türkiye Cumhuriyeti sizlerin geleceği için bütçenin yüzde ikisini bu projeye ayırmış durumda. Dünyada böyle bir projenin uygulandığı ülke yok. Ekonomisi bizi katlayan ülkelerde dahi böyle bir proje uygulanmıyor. Sizlere imkan sağlamak için devletimiz elinden gelen her şeyi yapıyor” dedi.
 • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan Fatih Projesi kapsamında Sakarya’da öğretmen ve 9. sınıf öğrencilerine tablet bilgisayar dağıtımı yapıldı. Adapazarı’nda bulunan Şehit Üsteğmen Selçuk Esedoğlu Anadolu Lisesi’nde gerçekleştiren tablet dağıtım törenine Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, Serdivan Kaymakamı Ramazan Şahin ve yetkililer katıldı. Tablet dağıtımı öncesi okulda kurulan akıllı tahtalardan bir süre ders dinleyen Vali Büyük çocuklarla da sohbet etti.
 • AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ve beraberindeki heyet, Araban ilçesini ziyaret etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrü Gündeş’in daveti üzerine öğrencinin eğitim gördüğü Araban Lisesini ziyaret eden Erdoğan, okullar ve okullardaki eğitim durumuyla ilgili bilgiler aldı. Öğrencileri de bir süre sohbet eden Erdoğan, Fatih Projesi kapsamında Araban Lisesine de kurulan akıllı tahtalar hakkında Gündeş’ten bilgiler aldı.
 • Erzincan valisi Selman Yenigün, Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme (Fatih Projesi) kapsamında Erzincan Anadolu Lisesi’ne gitti. 116 öğrenci ve 35 öğretmene tablet bilgisayarlar düzenlenen törenle dağıtıldı. Öğretmenlere tablet bilgisayarlarını takdim eden Vali Yenigün, daha sonra uygulamanın yapıldığı bir sınıfa girdi. Burada öğrencilerin arasına oturan Vali Yenigün, projeyi uygulamalı olarak izledi. Ziyaret sonunda öğrencilere tablet bilgisayarlarının verildiği sırada Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, geçen yıl uygulamanın başladığı Mustafa Doğan Anadolu Lisesi’nde kurulum yapan firma yetkililerinin öğrencilerin tablet bilgisayarların şifrelerini kıramayacağını söylediklerini ancak tablet bilgisayarların dağıtılmasından 1 saat sonra öğrencilerin şifreleri kolaylıkla kırdığını söyledi. Vali Yenigün, öğrencilere nasihatlerde bulunarak, sosyal medyadaki sitelere girmemeleri için, “Şifre kırmazsınız herhalde. Önemli olan tabi bunu yararlı alanlarda kullanabilmektir” dedi.
 • Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erden, Fatih Projesi kapsamında şuana kadar Fen Lisesi ve Anadolu Orhan Dengiz Anadolu Lisesi’nde 108 öğrenci ile 29 öğretmene tablet bilgisayar dağıtıldığını söyledi. Vali Mehmet Ufuk Erden, eşi Yeşim Erden ve İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Bulut ile birlikte Fatih Projesi kapsamında tablet bilgisayar dağıtımında pilot okul olarak seçilen Fen Lisesi’nde 9. sınıf öğrencilerine tablet dağıttı. Dağıtılan tabletlerin eğitime katkı sunacağına inandıklarını söyleyen Vali Mehmet Ufuk Erden, “Hükümetimiz eğitimde ciddi reformlar gerçekleştirdi. Fatih Projesi kapsamında okullarımız akıllı tahta ve tablet bilgisayarlarla donatılacak. İlimizdeki Fen Lisesi ve Orhan Dengiz Anadolu Lisesi’nde 108 öğrencimiz ve 29 öğretmenimize tablet verdik. Proje birkaç yıl içerisinde tamamen uygulamaya geçmiş olacak” dedi.
 • Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okulların akıllı tahtalarla donatılması ve ders kitaplarının bilgisayar ortamına taşınmasını öngören Fatih Projesi kapsamında pilot iller arasında bulunan Aksaray’da 3 okulda 477 öğrenci ve 139 öğretmen olmak üzere toplam 616 adet tablet bilgisayar dağıtıldı. Ahmet Cevdet Paşa Sosyal Bilimler Lisesi’nde gerçekleştirilen tablet bilgisayar dağıtım törenine Aksaray Valisi Selami Altınok, Aksaray Üniversitesi Rektörü Mustafa Acar, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Altınsoy, İl Emniyet Müdürü Mustafa Şahin ve Milli Eğitim Müdürü Lütfiye Deneri katıldı.
 • Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Fatih Projesi kapsamında Akşemsettin Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrenci ve öğretmenlere, tablet bilgisayar dağıttı. Törende konuşan Vali Çiftçi, öğrencilere, tabletlerin verimli değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Vali Çiftçi ve protokol mensupları, Fatih Projesi kapsamında, Akşemsettin Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin 9’ncu sınıf öğrencileri ile öğretmenlere 234 tane tablet bilgisayar dağıttı.
 • Pilot bölgelerin dışında kalan tüm illerde dağıtılacak olan 49 bin tablet bilgisayardan Bayburt’ta 239 öğrenciye ve 55 öğretmene olmak üzere toplam 294 adet, Vali Hasan İpek’in katıldığı bir törenle Anadolu lisesinde eğitim -öğretim gören 9. sınıf öğrencilerine ve öğretmenlere dağıtıldı. Bilgisayar dağıtımı öncesi proje hakkında bilgi veren İl milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, “Sayın Valimizin iştirakleriyle Fatih Projesinin ayaklarından biri olan tablet bilgisayar dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Daha öncesinden Fatih Projesi kapsamında akıllı tahtalarımız tüm genel liselerimize kurulmuştu. Bunun ikinci ağayı olarak da pilot uygulama olarak. İlimizin iki okulunun 9. Sınıfın öğrencilerine ve o okulumuzun tüm öğretmenlerine tablet bilgisayar dağıtımı yapılacak bu okulumuzda 89 öğrencimiz ve 25 öğretmenimiz bu gün itibariyle tablet bilgisayarlarına kavuşmuş olacak. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz tablet bilgisayar ve akıllı tahta ile beraber yapacakları faaliyetler hem Bayburt eğitiminin hem Türkiye eğitiminin çıtasının yükselmesine katkılar sağlayacaktır.” diyerek bilgi verdi.
 • Çorlu Kaymakamı Hulusi Doğan, Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi kapsamında Çorlu’da pilot okul seçilen iki okuldan biri olan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi’nde düzenlenen tablet dağıtım törenine katıldı. Kaymakam Doğan yeni dönem ile birlikte öğrencilerin çok daha şanslı olduklarını söyledi. Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi’nde okulun 9. sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen tablet dağıtım törenine Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Okumuş ile birlikte katılan Çorlu Kaymakamı Hulusi Doğan: “Fatih Projesi kapsamında öğrencilerimiz artık çağın gereksinimlerine uygun teknik bir şekilde teknolojinin gerektirdiği şekilde eğitim ve öğretim yapmaları için Sayın Başbakanımızın başlatmış olduğu Fatih Projesi kapsamında artık bütün öğrencilerimizin birer tablet bilgisayarı olacak. Tablet bilgisayarla, akıllı tahtalarla artık yavaş yavaş defterlerin kitapların yerini bunlar alacak” dedi.
 • Yalova’da Fatih projesi kapsamında 2 pilot okulda öğrenci ve öğretmenlere 649 adet tablet dağıtıldı. Yalova’da pilot olarak belirlenen 2 okulda bu yıl başında akıllı tahtalarla eğitime başlanmıştı. Bu okullarda eğitim gören öğrenciler tabletlerine de kavuştu. Anadolu Lisesi’nde düzenlenen tablet dağıtım törenine Yalova Valisi Esengül Civelek, AK Parti Milletvekili Temel Coşkun ve Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yurtman katıldı. Yurtman, “Yalova’da 2 okulumuzda Fatih projesi dahilinde akıllı tahtalar kullanılıyor. Bugün öğrencilerimize tabletlerini dağıtıyoruz. Anadolu Lisesi’nde 9’ncu sınıf öğrencilerimize 300 adet, öğretmenlerimize 93 adet ve 24 adet de yedek olmak üzere 417 adet tablet dağıttık. Yine Şehit Osman Altınkuyu Lisesi’nde de öğrencilere 180 adet, öğretmenlere 52 adet olmak üzere toplam 232 adet tablet dağıtılacak. Bu tabletler sayesinde ilimizde eğitim kalitesi de bir hayli yükselmiş olacak” dedi.
 • Kars’ın Gülahmet Aytemiz Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde düzenlenen törende Tablet bilgisayarlar hakkında Vali Eyüp Tepe’ye İl Milli Eğitim Müdürü Yıldırım Alkış, bilgiler verdi. Yapılan bilgilendirmenin ardından Vali Tepe ve beraberindekiler, öğrencilere tablet bilgisayarlarını verdiler. Gülahmet Aytemiz Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde öğretmenlerle de bir süre sohbet eden Vali Tepe ve beraberindekiler Hüsnü Özyeğin Anadolu Lisesi’ne geçerek, burada da öğrencilere tablet bilgisayarlarını dağıttı. Vali Tepe, “Tablet bilgisayar sizlere eğitim açısından çok önemli destek sağlayacak. bilgisayarların bir eğlence aracı olmadığını, sizlere çağın gerektirdiği bilgiye en kısa zamanda ve kolayca ulaşmalarını sağlayacağının bilincinde olmanız sizleri başarıya daha da yaklaştıracaktır” dedi.
 • Sinop’ta Fatih Projesi kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Sinop Lisesi öğrencilerine ve öğretmenlerine tablet bilgisayar törenle dağıtıldı. İl Milli Eğitim Müdürü M.Emin Akkurt, Sinop ili genelinde 24 okulda uygulanan Fatih Projesi’nin 3 okulda alt yapı çalışmalarının tamamlandığını söyledi. İl genelinde 21 okulda altyapı çalışmalarının devam ettiğini dile getiren, Akkurt, “Sayın valimizin iştirakleriyle Fatih Projesinin ayaklarından biri olan tablet bilgisayar dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Daha öncesinden Fatih Projesi kapsamında akıllı tahtalarımız liselerimize kurulmuştu Bugün Sinop lisesinde tablet bilgisayar dağıtımını yapıyoruz 3 Okulda 302 öğrenci ile 85 öğretmene olmak üzere toplam 387 adet fatih projesi kapsamında tablet bilgisayar dağıtımı yapılacak. Proje en geç 2015 yılına kadar tamamlanmış olacak.’ şeklinde konuştu. Sinop Valisi Dr. Ahmet Cengiz ise “Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin merkezi bütçesinin çok büyük bir bölümü eğitime harcanıyor. Fatih Projesi de bu eğitim atağının önemli bir adımı. Bu projenin verdiği mesaj çok önemli. Projenin İçeriğini ve felsefesini okumak gerekiyor. Türkiye artık bu son teknolojiyle gençlerimizi tanıştırarak, ufuklarını açacağız. Bilgisayar dünyaya açılan pencere demektir. Tabi önemli olan bunu yararlı bir şekilde kullanabilmektir. Arkadaşlar size sunulan bu imkanı aranızda chatleşerek kullanacaksanız bunun bir anlamı kalmaz. Tablet bilgisayarlar bir oyun aleti değil sonuçta. Biz bunu kendimiz geliştirmek, yeni şeyler öğrenmek için kullanacağız ve verimli kullanacağız. Milli Eğitim Bakanlığımızın ve Başbakanımızın bize verdiği bu imkanları en üst noktada kullanmamız ve ülkemizi gelişmiş ülkeler seviyesine çıkartmak noktasındaki kararlılığımızı hep beraber yenilememiz gerekiyor”diye konuştu.
 • “Eğitimde Fatih Projesi” kapsamında Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Döşemealtı’ndaki Halil Akyüz Anadolu Lisesi’nde öğrencilere tablet bilgisayar dağıtıldı. Programa Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun ve hayırsever Halil Akyüz katıldı. Proje kapsamında Antalya’da 86 lisede 2 bin 236 akıllı tahta kurulduğu, 3 pilot okula 502 adet tabletin geldiği, 378 öğrenci ve 96 öğretmen olmak üzere toplam 474 adet tablet bilgisayar dağıtıldığı bildirildi. Diğer tabletler ise yedek olduğu için dağıtılmadı. Vali Altıparmak, tablet bilgisayarlarını dağıttıktan sonra öğrencilerle sohbet etti ve ideallerini sordu.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.