kanunGeçtiğimiz günlerde Vimeo, önceki gün Youtube… Ülkemiz interneti aynı Gezi parkı gibi aç kapa aç kapa şenlikleriyle karşı karşıya… Turk.net ve UyduNet üstünden girmeye çalışanlar mahkeme kararıyla karşılaştılar. Ülkemiz ne yazık ki sıradan bir sansürü bile beceriyle uygulayabilecek konumda gözükmüyor.

Vimeo ve Youtube gibi internet sitelerinin bir kapanıp bir açılmasının sebebi  halktan gelen tepki olduğu gibi internet sitelerinden istenenlerin yerne getirilmesi de olabilir. Yani genellikle video sitelerinin başına iş geldiğine göre, orada bulunan ve haka açıklanmayan bazı içeriklerin peşinden gidiliyor. Bu da akla son zamanlarda ayyuka çıkan Cemaat – İktidar video kavgalarını getiriyor. Ama dediğim gibi bunların hepsi çıkarım.

Herkesin unuttuğu bir kavram var kanunlarımızda: Uyar ve kaldır. Bence devlet içinde yetkililer yabancı kaynaklı şirketlere uyarı, Türk servis sağlayıcılarına da kapatma emri  gönderiyorlar. Bir süre sonra Vimeo ve Youtube kaldırma işlevini yerine getirdiği için de kapatma emrdi işlevsiz hale geliyor.

Şu anda dünyanın en sansürcü ülkesi olarak tanımlanmamıza sebep olan bu kapatmalara karşı devletin artık adımlar atması gerekiyor. Mesela birilerini uyaralım eğer kaldırmazlarsa kapatalım.

Bunun aksinin yapılması, devletin Youtube’a ayar vermesi anlamına geliyor bence. Devlet diyor ki “ey Youtube, eğer sana söylediğim içerikleri kaldımazsan seni döver ve kapalı tutarım…” Youtube şimdilik bu ayarı görüyor bence

Bunun dışında birkaç öneri daha isterseniz şöyle bir yazı yazmıştım, onu kullanabilirsiniz…