Devletten yasa dışı dinleme itirafı

dinlemeSabah gazetesinde enteresan bir haber çıktı: Son zamanlarda ortaya çıkan dinleme olaylarını masaya yatıran gazete, devletin elinden kaybolan dinleme cihazlarının varlığından bahsetmiş. Bu dinleme cihazları bizim  yazımızın ana konusu. Zira bu cihazların varlığı, eğer varlarsa, devletin yasa dışı dinleme yaptığının resmi kanıtıdır.

Bu, neden ve neye kanıttır hemen inceleyelim:

5397 sayılı yasa ve bu yasanın uygulama esaslarını düzenleyen Yönetmelik hükümleri gereği telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin tespiti (arama, aranma, tarih, saat, yer bilgisi, vb.), dinlenmesi, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi ve kayda alınması işlemleri, 23.07.2006 tarihinden itibaren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTİK) bünyesinde faaliyete geçen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından yürütülüyor.

Düzenlemelere göre haberleşmeye müdahale, ancak kanunla dinleme yapmaya yetkilendirilmiş kurumlar tarafından son tedbir olarak uygulanması gereken çare ve mahkeme kararı ile mümkün oluyor. Takip edilecek numaraları içeren mahkeme kararı, kararı talep eden birim (Emniyet, Jandarma, MİT) tarafından regülasyon otoritesi (BTİK) bünyesindeki TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı)‘e iletilmekte ve TİB tarafından şebekemizde takip edilmektedir.

Gelelim gazete haberine:

Haberde deniyor ki emniyetin 2 yıldır kayıp olan toplam 11 dinleme cihazı varmı ve bunlar İstanbul merkezli operasyonda kullanılmış. Bu aletlere kısa mesafeli dinleme cihazları deniyor. Belli bir operatöre bağlı olmaksızın aktif ve pasif olmak üzere iki ayrı modeli bulunuyor. Aktif dinlemede, cihaz içine konduğu çantada kendisini bir baz istasyonu haline getiriyor. Cep telefonu dinlenen kullanıcı, dinlendiğini fark etmiyor. Bu cihaz, aktif olarak her türlü bilgiye ulaşabiliyor. Fiyatı yaklaşık 250 – 300 bin dolar olan bu cihazı ABD, Rusya ve İsrail ile birlikte birkaç ülke üretebiliyor.

Pasif dinleme cihazları ise 1.5-2 milyon dolar civarında. En tehlikeli dinleme cihazı olarak kabul ediliyor. Rus-İsrail ortak yapımı olan bu cihazın, telefon ve baz istasyonu arasında kırılamaz denen A51 GSM kriptosunu kırılabildiği iddia ediliyor. Gazetenin iddiasına gre kriptoyu bir Rus bilim adamı kırarak, yazılımı İsrail’in bilişim tecrübesi ile birleştirmiş. Cihaz yaklaşık 500 metreye kadar her tür cep telefonunu pasif olarak dinliyor.

Eğer bu tip cihazlar devletin bilgisi dahilinde alındıysa, mahkeme ve yasal kavramları delik deşik ettiği için yasadışı dinlemeyi mümkün hale getirdiği için kanuna aykırı. Bunu alanın da ülkede kullananın da bir şekilde hapsi atılması lazım. Bunu çalanın hapse atılması gerekir mi bilmiyorum. Mesela bir insan karakola gidip eroin paketinin çalındığını ihbar edip polisten bunun bulunmasını ister mi bilmiyorum. Ama şunu biliyorum ki eroin paketi çalınmışsa bu onu daha az suçlu yapmaz.

Geçen Ocak’ta yasadışı telefon ve ortam dinlemelerini araştırmak için komisyon kurulması önerisi parti gruplarının desteğiyle TBMM’de kabul edilmişti Yargıtay’ın da bu konuyla ilgili kararları var. Cihazların zaten rafa kalkması gerekiyordu. Bugün anlaşılıyor ki cihazlar rafa kalkmamış.