Site icon T K N L J

Dışişleri BTK’yı korkakmış gibi gösterdi

BTK Türkiye’nin iletişim altyapısını regüle etmekle yükümlü bir kuruluşumuz. Türkiye’nin en karlı sektörünün çok önemli sorunlarıyla boğuşuyor, bu arada milyarlarca dolara yön veriyor. Dünyanın gözü üstünde.

Türkiye Dışişleri: Şu anda Suriye, Irak ve İran gibi dünyanın en dikkatle baktığı alanlarda satranç oynuyor. Kendini ifade etmek zorunda olmayan, yaptıkları yıllar sonra anlaşılacak, bildiğimiz anlamda yaşadığımız tüm rahatlıkların kaynağı bir kurum.

Bu iki kurumu dikkatle incelediğimizde hangisi daha teknolojik sizce? İnsan doğal olarak herhalde BTK’dır diye düşünüyor. Ama değil. Teknolojik olmaktan ne anladığınıza bağlı olarak, kesinlikle BTK’nın olmadığını söylemeliyiz.

Dışişleri Bakanlığı dün Twitter hesabında belki de devlet kurumlarının hiçbirinin cesaret edemediği müthiş bir toplantıya imza attı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Selçuk Ünal, Twitter başına oturdu ve sabah saat 10:30’dan itibaren bu medya üstünden basın toplantısı yapmakta olduklarını duyurdu. Yaklaşık 2 saat boyunca insanların sorularını aldı. 2 saatte 100 adet mesaj yayımlandı. 30’un üstünde soruya cevap verildi. Elbette toplantıyı takip edenlerin de dile getirdiği gibi her soruya çok açık cevap verilmedi. Ama bu bir adımdı, harika bir başlangıç ve kendine olan güvenin göstergesiydi.

Gelelim BTK’ya. Türkiye’de teknoloji deyince akla gelmesin gereken kurum da önceki gün basın toplantısı yaptı. Teknoloji kullanarak mı? Hayır. Halka açılarak mı? Hayır. Kurum bir otel restoranında seçilmiş gazetelerin ekonomi müdürü ve köşe yazarlarını çağırdı. Steril bir ortamda steril sorularla sadece anlatmak istediğini anlattı.

Dışişlerinin gösterdiği bu cesaret ve teknoloji kullanımı, aynı zamanlarda basın toplantısı yapan BTK’yı gerçekten çok korkak ve çekingen bir kurum gibi gösterdi. Bir tarafta tüm dünya ve muhalefetin oklarına göğüs geren bir bakanlık, yanlış tek laf ederse Ortadoğu’daki dengeleri altüst etme ihtimaline rağmen halkın, 115.401 takipçisinin karşısına çıktı ve sorularına göğüs gerdi. BTK ise nezih bir ortamda sayılı gazetecilerle baş başa takıldı. Demek ki halktan çekindiği çok daha fazla şey vardı.

Her neyse, Dışişleri’nin yaptığı şey BTK’yı çok kötü gösterdi. Kötü derken, korkak ve çekingen…

Exit mobile version