Telefonla dolandırıcılık olaylarının artması üzerine ‘sınırlı hat’ uygulaması devreye konuldu. Emniyet Genel Müdürlüğü, vatandaşları mağdur eden ‘telefonla dolandırıcılık’ olaylarına karşı yeni bir tedbir aldı. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu ve GSM şirketlerinin yetkilileriyle yapılan toplantılar sonucunda sınırsız olarak alınabilen hat sayısına sınırlama getirildi. Buna göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları en fazla 15, yabancı uyruklular ise 3 adet hat alabilecek.

Çalışma ile cep telefonu kullanıcıları GSM firmalarının çağrı merkezlerini aramaları durumunda isimlerine ne kadar hat açıldığını öğrenebilecek. Ayrıca bilgisi dışında ismine hat açılanlar çağrı merkezi aracılığıyla bu hatları kapatabilecek. Bu sayede dolandırıcıların çok sık telefon numarası değiştirmesinin önüne geçilmesi planlanıyor. Emniyetten yapılan açıklamada, vatandaşların dolandırıcılık olaylarına karşı bilinçlendirilmesi amacıyla, sık sık “Sizi arayarak kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan ve çeşitli bahanelerle kontör göndermenizi isteyen kişilere itibar etmeyiniz” şeklinde bilgilendirme mesajları gönderildiğine dikkat çekildi. Açıklamada, il emniyet müdürlüklerinin toplum destekli polislik birimlerince vatandaşların yoğun olduğu yerlere afişler asıldığı, broşürler dağıtıldığı ve ATM’lere stickerler yapıştırıldığına dikkat çekildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün konuya ilişkin açıklamasında şunlar kaydedildi- ‘Emniyet Teşkilatı, vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi çalışmaları yanında, dolandırıcılık suçu işleyen şahıslara yönelik operasyonel faaliyetlerini de sürdürmektedir. Asayiş Dairesi Başkanlığı koordinesinde bugüne kadar ülke genelinde bu tür dolandırıcılık suçu işleyen şahıslara yönelik yapılan operasyonlarda 506 şüpheli yakalanıp haklarında adli işlem yapıldı. Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı ile işbirliği yapılarak, 29 örgüt üyesinin toplam 458 bin TL değerinde olan mal varlıklarına el konuldu. Vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi ve konunun yapılan operasyonlar sayesinde medyada sıkça yer alması sonucunda 2011 yılında polis birimlerine intikal eden ‘telefonla dolandırıcılık’, 2010 yılına göre yaklaşık yüzde elli oranında azaldı. ‘Telefonla dolandırıcılıkla’ mücadele kapsamında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu alanla ilgili katkısı olabilecek diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapılacaktır.