Dünya bizim teknoloji gücümüzün farkına vardı

Resimdeki yer Oracle’ın dünya kongresi. Resimdeki adam Bill Gates gibi, Steve Jobs ya da Mark Zuckerberg gibi teknoloji dünyasında çok sözü geçer Larry Ellison. Sunumun en altında Turkcell ibaresi var. Bir Türk şirketinin ve bir Türk mühendisinin onların malını onlaran iyi kullanması, 250 terabaytlık datayı 25 terabayta indirmesini anlatıyor Ellison. Bunu başarmak, onlarda farkındalık yaratmak güzel. Yakın zamanda akıllarını almaya başlamalıyız.

2 – 6 Ekim tarihlerinde San Francisco’da düzenlenen ve tüm dünyadan 45 bin katılımcının yer aldığı Oracle Open World’de Turkcell ve Turkcell Teknoloji mühendisleri yaptıkları 12 sunum ile katılan şirketler arasında 4. sırada yer aldı. Oracle CEO’su Larry Ellison Exadata ile ilgili olarak Turkcell’i örnek gösterdiği konuşmasında “Turkcell, 250 terabyte verisini sıkıştırarak 25 terabyte’a düşürdü. Dikkat edin bunlar 10 tane rack üzerinde yer alan depolama diskleri. Bütün bu diskleri ve tüm veritabanlarını bir tane Exadata’da topladılar.” dedi.

Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz konferansı değerlendirirken “Oracle ile yaptığımız işbirliği sonucu hayata geçirdiğimiz proje, bizim açımızdan oldukça önemli. Bu projenin dünya çapında dikkat çekmesi ise bizi mutlu etti. Böylesine geniş katılımlı bir konferansta Oracle CEO’su Larry Ellison’ın Turkcell’i örnek göstermesi bizim için gurur vericiydi. Turkcell ve Turkcell Teknoloji mühendisleri tarafından gerçekleştirilen sunumlara farklı sektörlerden firmaların ilgili olduğunu görmek ve sorularına konunun uzmanları olarak yanıt vermek Open World’e damgamızı vurduğumuzun bir başka göstergesiydi. ” dedi.

Bu sene Open World toplantılarının yıldızı tartışmasız bir biçimde Turkcell ve temsil ettiği Türk mühendisliği oldu: Oracle toplantılarına bilgi birikimi yüksek şirketler konuşmacı olarak çağrılırken en fazla çağrılı konuşmacının Turkcell’den gelmesi dikkat çekti. Konferansta Turkcell ve Turkcell Teknoloji’den 18 konuşmacı 12 sunum gerçekleştirdiler. 34 milyonu aşkın abonesinin tüm ihtiyaçlarını eksiksiz bir biçimde yerine getirmek amacıyla hayata geçirilen sistemleri kuran Turkcell yazılım mimarlarının bilgi birikimi, toplantılara katılanların gözdesi oldu.

Toplantıların en önemli bölümlerinden biri de tüm dünyada kullanıcıların verilerini işleyen mühendislere verilen ödüller. 2011 yılının teknoloji uzmanı, kurumsal bilişim mimarlığı ödülü ile taçlandırılan Turkcell Teknoloji çalışanı Gürcan Orhan oldu. 1994 yılından bu yana veri tabanları konusunda çalışmalar yürüten Orhan, Turkcell Teknoloji’de Sistem Mimarı olarak görev yapıyor. Kullanıcıların sorunlarını öngörebilen bir sistem kurarak daha sorun oluşmadan çözme üstüne kurulu bir sistem yaratan Orhan, dünyanın farklı ülkelerinden gelen mühendislerin verdiği oylarla bu ödülü almaya hak kazandı.

Ödülle ilgili olarak Turkcell Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı, “Gürcan’ın bir çalışanımız olarak ödül almasının yanı sıra bir Türk mühendisinin 45 bin kişi tarafından izlenen bir konferansta ödüllendirilmiş olması bizi gururlandırdı. Turkcell Teknoloji olarak hedefimiz dünya klasmanında yazılım geliştiren Türk mühendislerimizin sayısını artırmak.” dedi.