Site icon T K N L J

Eğer bir şey çalacaksanız Airties ile çalın

Air_4742_front (2)Basının içinde olduğum ilk günden bugüne hiç bu kadar cüretkar bir basın açıklaması duymamıştım. Başlık Airties Bittorent teknooljisini ürünlerine taşıdı… Peki nedir bu Bittorrent diye sorduğuuzda karşınıza çıkan cevap çok enteresan: Peer 2 Peer adı verilen, kullanıcıların birbirlerinin bilgisayarına bağlanarak birbirlerindeki dosyaları paylaştığı bir ortam. Çoğunlukla korsan içerik için kullanılıyor…

Bu cüretkar açıklamanın ilk paragrafı şöyle başlıyor: “İnternetten film indirmenin en yaygın yolu olan BitTorrentTM teknolojisi, AirTies ürünlerine taşınıyor. AirTies’ın BitTorrentTM ile yaptığı işbirliği ile AirTies ürünlerine eklenen bu yeni teknoloji sayesinde, bilgisayara bile gerek olmadan torrent içeriklerini doğrudan AirTies ürününe bağlı USB diske indirmek mümkün hale geliyor.”

Peki film indirmek nedir, korsan bir şeyi nasıl bu kadar kesin çizgilerle net olarak tanıtırsınız diye sorduğunuzda karşınıza bir kaçış cümlesi çıkıyor: Birçok internet kullanıcısının medya arşivi oluşturmak için kullandığı BitTorrentTM teknolojisi, AirTies ile çok daha kolay ve ulaşılabilir hale geliyor.” Medya arşivi oluşturmak… Hmmm…

Sonuçta benim gibi düşünürken aynı zamanda hukuki olarak harekete geçme potansiyeli olan fikir hakları savunucuları için de bir açıklamada bulunmuş Airties: Önemli Not: “İnternetteki bazı torrent dosyaları fikri hakları ihlal edebilir. AirTies söz konusu fikri hakları ihlal eden dosyaları yüklemeden önce potansiyel riskleri araştırmanız konusunda kullanıcıyı uyarır. Bu yüklemelerden yalnızca kullanıcı sorumlu olacaktır. AirTies bu yüklemelere ilişkin olarak herhangi bir sorumluluğu kabul etmemektedir.”

Bu iş bu kadar kolay mıdır? İletişim bu kadar kolay mıdır? “Korsanı daha kolay edinmeniz için size bir alet yaptım, böyle de güzel çalışıyor, ama korsan indirirseniz bir karışmayız ha” diyerek işin içinden sıyrılabilecek misiniz?

Ben bu ülkede hukukun gri bölgesine kaçan çok şirket gördüm ama bu kadarını hiç görmemiştim.

Exit mobile version