Elektronik Atık Yönetmeliği 2011’de çıkacak… Çıkmalı

Star Gazetesinin yakından takipçisi olduğu ve gündeme taşıdığı elektronik atık ve zehir konusu ses getirdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapılarak yönetmeliğin yakında çıkarılacağı belirtildi.

Konuyla ilgili yapılan haberler Çevre ve Orman Bakanlığını harekete geçirdi.Bakanlık hurdacılara çeki düzen getirecek “Elektrikli ve Elektronik Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” üzerinde çalışıyor. Yeni yönetmelik yürürlüğü girdiğinde hurdacılar istedikleri gibi, istedikleri yerlerden içinde değerli malzemelerin de olduğu elektronik atıkları toplayıp satamayacak. Çünkü yönetmelik elektronik atıkların toplanması ve geri dönüştürülmesiyle ilgili daha katı kurallar getirecek. Sözkonusu yönetmeliğe aykırı davrananlar için ağır para cezaları öngörülüyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akça, “Elektrikli ve Elektronik Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ni 2011 yılının ilk yarısında çıkaracaklarını açıkladı. Akça, “Özellikle bilgisayar parçalarında, monitörlerde, cep telefonlarında ciddi miktarda, çok kıymetli değerli maddeler var. Bunlar elden çıkıyor. Çöpe giden elektronik atıkları geri kazanmanız mümkün değil. Bunlar yurtdışına da ihraç ediliyor ki bu durum bizi stratejik bir noktaya da getiriyor O noktayı da kaçırmak istemiyoruz. Elektronik atıklarla ilgili yönetmeliği de çok geciktirmeden, 2011’in ilk yarısında çıkarmak istiyoruz” dedi.

Türkiye’de, Elektrikli ve Elektronik Atıklar ile ilgili yönetmelik olmadığı için hurdacılara bir yaptırım uygulanamadığına dikkati çeken Prof. Akça, yeni yönetmelikle birlikte insan sağlığını tehdit eden teknoloji çöplüğünün önüne geçeliceğinin altını çizdi. Bu haber için teknoloji dünyası olarak Star Gazetesi muhabiri Şenol Baştakar’a teşekkürlerimizi sunalım teknoloji tutkunları olarak…