Site icon T K N L J

En değerli telekom markalarında ilk yüzdeyiz

Brand Finance marka değerlemesi konusunda dünyanın önde gelen firmalarından biri. Firmanın tüm dünyada yaptığı marka araştırması telekomünikasyonun marka liderlerini belirledi. Türk Telekom, Avea ve Turkcell dünyanın en değerli 500 telekom markası arasında kendilerine yer buldu.

Araştırmada Türkiye’de liderliği Türk Telekom aldı. Türk Telekom 1.63 milyar ile 59. sırada yer alıyor. Şirket değeri 13.4 milyar dolar olarak gösterilen Türk Telekom, marka değeri/şirket değeri sıralamasında daha aşağılarda gözüküyor. Bu özelliği genellikle sabit hat işinde olan firmalarda görüyoruz. Örneğin marka değeri listesinde AT&T şirketi en değerli marka listesinde ikinci. 28 milyarın üstünde marka değeri var ama şirket değeri 235 milyarın üstünde onun da oranı yüzde 12. Türk Telekom’un bir enteresan bakış açısı da sadece sabit hatlardaki şirketleri aldığımızda karşımıza çıkıyor. Türk Telekom bu pazarda 15. sırada. Bir de marka değeri sıralamasında bu şirkete bakmak gerekiyor: Bu sene 59. olan Türk Telekom buraya yetmişincilikten gelmiş.

Türk Telekom’un hemen ardından 66. sırada Turkcell geliyor. 1.45 milyar marka değerine sahip şirket, ilk 100 sıralamasındaki bir başka gururumuz. 8.4 milyar dolar değerindeki şirketin meşhur marka dşirket değeri ortalaması telekom şirketleri arasında yüzde 17 ile göze çarpıyor. Bu oran listedeki birçok şirket değerlemesinden yüksek. Turkcell geçen seneye oranla iki basamak yükselmiş.

Her iki şirketin de Marka ratingi AA+ ki bu bizim en çok enterese etmesi gereken şey. Onlardan yüksek sadece Vodafone var. Ama her iki şirket de AT&T, Orange ve T Mobile gibi dünya devleriyle aynı itibara sahipler.

Exit mobile version