Site icon T K N L J

Eric Schmidt Hisselerini Bozduruyor

Google’ın yöneticilerinden Eric Schmidt hisselerinin bir kısmını satacağını açıkladı. Nisan ayında CEO’luk görevini Larry Page’e bırakan Schmidt, kendisine para kazandıracak bir planı yürürlüğe koymuşa benziyor. Buna göre kendisine ait 2.4 milyon hisse satışa sunuldu ki bu toplam Google hisselerinin %0.7’sine tekabül ediyor.

Schmidt bu satıştan yaklaşık 1.5 milyar dolar kazanıyor. Böylece firma içindeki toplam hissesi %2.8’den 2.1’e inmiş oluyor. Google’un hisseleri geçtiğimiz yıl %3.3 değer kaybetmişti ancak geçtiğimiz üç ay bu kaybının bir kısmını karşılamıştı. Schmidt’in bu yükselişi mi değerlendirdiği yoksa başka bir planı mı olduğu konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Google’nin kuruluş süreci, 1996 Ocak ayında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in bir araştırma projesiyle başlamıştı. Google; halka arz sonrasında hisse senedi performansında başarılı bir ivme yakalayarak; 31 Ocak, 2007’de ilk kez borsa işlemlerinde (hisse değeri) 700 $ düzeyine ulaştı. Google’nin hisse senetlerinin değer kazanmasındaki temel unsur, büyük yatırım şirketlerinin ve finansman şirketlerinin aksine; genel itibariyle bireysel yatırımcılar oldu. Şirket bugün itibariyle GOOG menkul değer sembolü altında NASDAQ borsasında, işlem görüyor.

Exit mobile version