Erzurum’un teknolojisi tamam kar bekleniyor

Erzurum’dan bir hikaye: Erenlere sormuşlar, “Erzurum’a ne zaman kar yağmaz” diye… Erenler cevap vermiş: “Kar para ettiği zaman…”

Şu anda Erzurum’da dünyanın en önemli kış organizasyonlarından biri yapılıyor. Orada her şey hazır. Tek eksik, yıllardanr sonra yağmayan kar!..

Innova Erzurum’da gerçekleşecek, Türkiye’nin ilk kez üstlendiği bir dünya kış sporları organizasyonunun alt yapı sorumluluğunu yüklendi.

Teknik alt yapısına yaklaşık 54 milyon TL’nin harcandığı 300 kilometrelik fiber ve 8 bin farklı cihazdan oluşan bu yapı, şu anda sadece “kar” bekliyor.

Innova Genel Müdürü Ümit Atalay; davet usulü ihaleyle aldıkları bu yapının kurulması için dünyada birçok ilki gerçekleştirdiklerini belirtirken bir yandan zaman bir yandan da mevsimsel şartlarla mücadele ettiklerini söyledi.

Türkiye’yi hem yaz hem de kış olimpiyatı düzenleyen 6. ülke yapan Erzurum Universiade oyunlarına 59 ülkeden 3 bine yakın sporcu bekleniyor. Bu rakamların dünya üniversite oyunları tarihinde bir rekor olduğu belirtiliyor. Bu katılım rekorunun da önümüzdeki 20 yıl kırılamayacağı belirtiliyor.

IP tabanlı bir yayın sistemi, her şey fiber üstünden geçecek. Skor ve game management sistemi çalışacak. FGüvenlik kameraları bile HD olarak tasarlanmış. Burada kabloların yedeklemesi dünyada yeni kullanıma alınan bir radyo frekansı üstünden yapılıyor. Bu yeni RF sistem 450 megabite kadar hızlarda yedekleme sağlıyor.

Kurulan alt yapının büyük bölümü Erzurum’da kalacak. Hatta gelecek sene burada (eğer kar şartları izin verirse) iki büyük uluslararası organizasyon daha yapılacak.

Innova Genel Müdürü Atalay, bu tip organizasyonların ülkeye olduğu kadar Innova gibi şirketlere de faydalı olduğunu söylüyor: “Kendi evinde referansı olayan birinin uluslararası pazarda olması mümkün değil. Aynı örnekten yola çıkacak olursak biz şu anda 14 ülkede tahsilat sistemleri yapıyoruz, bunu Türkiye’de sattığımız tahsilat sistemleri sayesinde yapabildik.”