Eşini de kaydetsen özel hayata müdahale suçtur

kisisel bilgiBoşanma davaları sürerken eşinin gizli çekilmiş ses kaydını mahkemeye delil olarak sunan Özge O. “özel hayatın gizliliğini ifşa”dan yargılanacakmış.

Detaylara bakacak olursak, uzun süreli evlilik yaşayan bir karı koca… Kadın tarafından mahkemeye bir boşanmak üzere olduğu eşine ait bir ses kaydı sunulmuş.
Kayıtta eşinin bir arkadaşı ile yaptığı ve özel hayata ilişkin olduğu anlaşılan konuşmalar yer alıyormuş. Erkek, özel hayatınm gizliliğinin ihlal edildiği gerekçesi ile söz konusu kayıt ile ilgili eşi hakkında savcılığa şikâyet dilekçesi vermiş. Dilekçede söz konusu kaydın bilgisi olmadan yapıldığı belirtilip ceza verilmesi istenmiş. Savcılıkça başlatılan soruşturma üzerine ifadesine başvurulan kadın, eşinin kayıt yapıldığı gün arabasını emanet olarak kendisinden aldığını, araçta ses kayıt cihazı bulunduğunu, medya sektöründe çalıştığı için sürekli yanında ses kayıt cihazı taşıdığını ve bu cihazın sese duyarlı kayıt yaptığını, habersiz yapılmış olan kayıtta eşinin ve yanındaki kişinin sesinin kaydolduğunu, birkaç gün soma bu konuşmaları fark ettiğini ve boşanma davasında delil olarak kullanmaya karar verdiğini belirtmiş.

Bilişim Suçları Savcılığı da Yargıtay’ın kamuya açık alanda bile olsa bir kişinin sesinin kaydedilip elde bulundurulmasının özel hayatın gizliliğini ihlal olduğuna ilişkin bir kararına atıfta bulunarak kaydı yapan eş  hakkında özel hayatın gizliliğini ihlal suçu kapsamında bir yıla kadar hapis istemiyle dava açmış.

Devlet de olsanız, eş de olsanız başkasının özel hayatına müdahale etmeyin. O özel hayat sizin özeliniz olsa bile etmeyin. Bu çok basit bir medeniyet olgusu…