Eurovision’un telekom altyapısı Türklerden

Eurovision 2012 Şarkı Yarışması’nın görkemli stadyumu Bakü Crystal Hall’a, Türk firması Komtel Technologies telekomünikasyon alanında damgasını vurdu.

Seyirci kapasitesi 30 bini aşan Bakü Crystal Hall’ün hazırlıkları aylar öncesinden başladı. Oylamaların GSM operatörlerinden gönderilecek kısa mesajlarla yapılacağı Eurovision Şarkı Yarışması’nın telekomünikasyon altyapısı ise bir Türk firması tarafından oluşturuldu. Azerbaycan’da lisansı bulunan her üç GSM operatörünün, üç bant ses, data, SMS ve 3G iletişim altyapısı, sektörün önde gelen çözüm sağlayıcısı, Komtel Technologies tarafından anahtar teslim olarak başarıyla gerçekleştirildi.

Eurovision 2012’de her üç operatör üzerinden toplam 32.000 seyircinin aynı anda tele oylama yapabilmesine olanak sağlayan altyapı sisteminin kurucusu Komtel Technologies’in Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Suphi Kutsal proje ile ilgili bilgi verdi. Kutsal, “Kardeş ülke Azerbaycan ve Türkiye adına övünç kaynağı olan Eurovision 2012 Şarkı Yarışması’nın gerçekleştirildiği Bakü Crystal Hall’ın telekomünikasyon altyapısına ait tüm mühendislik ve montajı, 19 gün gibi kısa bir sürede tamamlayarak bir ilke imza attık. Azerbaycan için böyle bir prestij projesinde Türk firması olarak yerimizi almaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Bakü’deki diğer projeler hakkında da açıklamalar yapan Kutsal, “Eurovision 2012 için hazırlanan Crystall Hall projesinin ardından Bakü’de hizmetlerimizi sürdürmeye edeceğiz. Bakü’nün modern yüzü olan Flame Towers, Jumeriah Beach Hotel, Port Bakü ve Mariott Hotel gibi özel çözümler gerektiren telekomünikasyon projelerini de en hızlı şekilde teslim edeceğiz. Ülkemiz adına yurtdışında da telekomünikasyon çözümlerine öncülük etmenin ve bu başarımızı tüm Türkiye halkıyla paylaşmanın gururunu yaşıyoruz.“ dedi.