Site icon T K N L J

Facebook’ta pislik yapmanın cezası 4 yıl

Kaliforniya’da kadınların Facebook hesaplarını ele geçirip e-posta hesaplarındaki dosyalardan erkek arkadaş ya da eşlerine gönderilmiş cinsel içerikli video ya da fotoğrafları bularak, kişi listelerinde kayıtlı kişiler ile paylaşan George Bronk geçtiğimiz hafta hakim önüne çıktı.

Bronk’un e-posta hesaplarını ele geçirdiği şahısların hesaplarından tüm aile fertleri, arkadaş ve iş bağlantılı kişilere bu görüntüleri göndermesi sonucu 17 eyaletten çok sayıda kadın mağdur duruma düştü. Sacramento bölgesinden bir yüksek mahkeme hakimi, sanal alemde yaşanan bu olayın gerçek hayattakinden bir farkı olmadığını belirtirken, yapılan suçun birinin evine girmek ile aynı oranda suç olduğunun altını çizdi.
24 yaşındaki Bronk, Facebook ve e-posta hesaplarına gizlice girmekten 4 yıl, çocuk pornografisi suçundan ise 8 ay hapis cezası aldı. Bronk’un avukatı ise müvekkilinin yaptıklarının sorumluluğunu üstlendiğinden ötürü yalnızca 1 yıl hapis cezası almasını talep etti. Bronk ise şu anda sahip olduğu bilince ve bilglere daha önceden sahip olsaydı tüm bunları yapmayacağını belirtti.
Bronk’un casusluk yöntemi oldukça basit. Kullanıcıların Facebook’ta paylaştıklarından ilkokul ya da en sevilen renk gibi basit kişisel bilgileri ediniyor ve eriştiği e-posta adresindeki şifre değişikliği adımında sorulan basit kişisel sorulara cevap vererek şifreleri değiştiriyor. Sonrasında e-postalardaki dosyaları karıştırarak içindeki çıplak ya da yarı çıplak görüntüleri şahısların tüm listelerine yolluyor. 22 yaşındaki hesabı hacklenen şahıslardan biri, hacker ile bağlantı kurabildiğini ve ona bunu neden yaptığını sorduğunda yalnızca komik olduğu için yaptığı cevabını aldığını söyledi.
Bronk’un ailesi ise oğullarının alkol problemi olduğunu ve alkol aldığı zaman internet üzerinde bambaşka bir karaktere büründüğünü belirtti. Sağlık görevlisi olmak istediği belirtilen Bronk’un bu hayali de işlediği suçlardan ötürü suya düşmüş oldu.
Exit mobile version