Facebook arkadaşlığı gündemimize yepyeni bir kavram getirdi. Bir insanla olan samimiyet artık Facebook arkadaşlığı üzerinden de tartılıyor. Yeni biriyle tanıştığınızda “Facebook’tan ekleştiniz mi?” gibi sorular herkese geliyordur. “Patronu Facebook’tan eklesem mi acaba, yoksa çok mu laubalileşmiş olurum?” ya da “Ama beni hala Facebook’tan eklemedi, demek ki görüşmek istemiyor” gibi düşünce halleri son dönemde pek çoğumuzun hayatında mevcut.

Peki insanlar neden Facebook’tan arkadaş olur ya da arkadaşını siler? İşte bunun cevapları oldukça enteresan. NM Incite adlı şirketin yaptığı bir araştırmaya göre Facebook kullanıcılarının yüzde 82’si gerçek hayatta tanıdığı insanlara Facebook’tan arkadaşlık teklifi yolluyorlar. Yüzde 60 gibi bir oransa ortak arkadaşları olduğu için eklediğini belirtmiş. Daha enteresan olanıysa Facebook arkadaşlıklarının neden bittiği sorusunda. Burada yanıt arkadaşların saldırgan tavrından rahatsız olmak yüzde 55 ile arkadaşlığı bitirme noktasına getirerek 1. sırada bulunuyor. Siz de pek çok insanın “Aaa, beni Facebook’tan silmiş, sersem” gibi hafif içerleyen ve serzenişte bulunan sözlerini duymuşsunuzdur. İkinci sıradaysa yüzde 41 ile birbirini çok iyi tanımadığı için Facebook arkadaşını silmek yer alıyor.

Bunun yanı sıra bu araştırmaya göre Facebook aktiviteleri olarak kadınlar ve erkekler de oldukça farklı yönlere gidiyor gibi görünüyor. Kadınlar genelde Facebook’u yaratıcı bir şeyler yapmak, fırsat kuponları ve promosyonlar gibi aktiviteleri takip etmek için kullanırken, erkekler biraz daha sitenin kuruluş amacına sadık olarak ilerliyorlar. İş bağlantıları kurmak, iş bulmak ya da yeni bir romantik ilişki içerisine girmek gibi hakikaten sosyal medyanın hakkını veren hareketler yaptıklarını gözlerden kaçmıyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.