Facebook’un Arzı 18 Mayıs’ta

Tüm dünya Facebook’un gerçek değerini merak ediyor. Yatırımcılar, yöneticiler hatta kullanıcılar ortaya rakamlar koysalar da firmanın gerçek imtahanı 18 Mayıs’ta yaşanacak. Yapılan açıklamaya göre bu tarihte Facebook’un halka arzı gerçekleşecek. Yapılan yorumlar 2004’deki google’ın halka arzından bu yana en çok merak edilen etkinlik olduğunu yönünde.

Bu tarihte gerçekleşecek olan ilk halka arzda yaklaşık 5 milyar dolarlık bir gelir bekleniyor. Ki bu da Facebook’un toplam değerini 100 milyar dolar olduğunu gösterecek. Özellikle geçtiğimiz dönemde Instagram ve benzeri firmaları satın alan sosyal medya devi, bu adımları halka arz için atmıştı. Ancak tabi ki tek güvencesi bu satın almalar değil.

Facebook aynı zamanda ilk çeyrek rakamlarını da açıkladı. Buna göre firmanın karlılığında giderlerinin artışından dolayı ciddi bir azalma var. Ancak toplam gelirleri %46 gibi inanılmaz bir oranda arttı. 900 milyonun üzerindeki aylık aktif kullanıcı veritabanıyla Facebook hiç şüphesiz son 5 yılın en büyük firması.