Facebook’un gelirleri 5 milyar dolara yaklaştı

Facebook, her sene gelir açıklaması yapıyor ama henüz halka arz edilmediği için net kalemlerden haberimiz olamıyor. eMarketer araştırma şirketinin açıklamasına göre bu yıl sonunda şirketin yıllık gelirinin, geçen yıla oranla ikiye katlanarak 4,27 milyar dolar civarında olması bekleniyor. A.B.D.’deki Palo Alto adlı bir sosyal ağ sitesinin bu yılki gelirininse 3,8 milyar olması bekleniyor.

Facebook Credits’ten sağlanacak gelirin ise geçen yıldan bu yana yaklaşık 3,5 katı artması bekleniyor. Şirketin gelir kırılımlarının zaman ilerledikçe artacağı ancak bunların içinde reklam gelirlerinin azalarak yerini Credits’e bırakacağı belirtildi. eMarketer’ın öngörülerine göre ise Facebook 2012’de 5,78 milyar dolarlık bir gelire sahip olacak.
Facebook’un kullanımındaki yeni gelişmelere bakacak olursak, arkadaş listeleri oluşturma gibi bir özellik geldi. Bu listeleme belki sizin insanları sizin için daha iyi ‘tanınacak’ ya da ‘sınıflandırılmış’ hale getirmek ya da toplu grup mesajı göndermek gibi özelliklerden faydalanmanız için düşünülmüş olabilir. Ancak bu listedeki kişiler gönderdiğiniz mesajda o grupta olanların kim olduklarını görmese de sizin o listeyi hangi isimle kaydettiğiniz görebilecek.
Peki bunun kime ne faydası olabilir diye düşünebilirsiniz. Facebook ilk çıktığında da pek çok kişi, “Aman canııım, n’apıcaz biz öyle arkadaş olma, resim koyma işlerini” falan derken bir baktık ki aynı insanlar statü güncelleme, hususi Facebook için fotoğraf çekip anında paylaşma derdine düşmüşler. Böyle bir ortamda çıkan bu özelliğin neden çıktığına şu an için anlam veremiyor olsak da çok yakın zamanda pek çok kişinin vazgeçilmezi ve afişe haline gelecek bir özellik.
Yani sizin o grupla ilgili ne düşündüğünüzü, oraya aile, arkadaş, geyik, saçma vb. kelimelerden herhangi birini yazmış olmanız o insanlar için ne ifade eder şu anda bilmiyorum ama etiketleme, layklama, yorum yapma, check-inleme gibi kavramlarla bizi tanıştırmış olan Facebook’un bu yeni özelliğinin de çok yakın zamanda pek çok kişi tarafından vazgeçilmez hale gelmesi bekleniyor.