Galaxy S III’e farklı bakış açısı

Samsung Galaxy serisi dünyanın belki en ilginç telefonu. Kendine rakip olarak iPhone’u alıyor. Teker teker baktığımızda hemen her özelliği iPhone’dan iyi. Şöyle bir göz atacak olursak: Flash uygulamaları destekliyor iPhone desteklemiyor. Pili yüzde 49 daha uzun süre dayanıyor. Pili çıkarılıp yerine yenisi takılabiliyor. İnternetten yüzde 46 daha hızlı transfer yapıyor. NFC özelliği iPhone’da henüz yok. Ön kamerası 6.3 kat daha fazla megapikselle fotoğraf çekiyor. Ekran çözünürlüğü 1.5 kat daha fazla. Ekranı yüzde 37 daha büyük. İyşlemcisi 3.5 kat daha hızlı. 0.7 milimetre daha ince, 7 gram daha hafif.

Özellikleri bununla da bitmiyor:

Akıllı Bekleme: GALAXY S III, ön kamerasıyla gözlerinizi takip ederek internette gezindiğinizi ya da kitap okuduğunuzu anlayıp ışık düzeyini korumaya devam ediyor. Böylece, okuma keyfinizi ara vermeden sürdürebiliyorsunuz.

Akıllı Arama: Arkadaşınıza mesaj yazarken, vazgeçip kendisini aramak için telefonu kulağınıza götürdüğünüzde, GALAXY S III aramak istediğinizi önceden seziyor ve otomatik olarak aramaya geçiyor.

En iyi fotoğraf: 8MP kamerası sıfır gecikmeli deklanşör hızına sahip olan GALAXY S III, art arda çekilmiş sekiz fotoğraf içinden en iyisini sizin için seçer. Çoklu Çekim özelliği ile birbirini izleyen 20 fotograf çekerek anı yakalamanız da mümkün.

Akıllı Uyarı: GALAXY S III cevapsız çağrılarınız ve yeni mesajlarınız ile ilgili sizi bilgilendirmek için telefonu elinize aldığınızda kısa bir titreşimle uyarır.

S Beam: Basit bir dokunma işlemiyle, 1 GB boyutundaki bir filmi yaklaşık 3 dakikada gibi çok kısa bir sürede diğer bir Galaxy S III ile paylaşmaya olanak tanır. Üstelik bunun için iki Galaxy S III’ün Wi-Fi Direct özelliği yeterli…

Pop-up Play: Aynı anda başka görevleri yürütürken ekranın bir bölümünde video oynatabilmenizi sağlar; böylece yeni e-postaları kontrol ederken veya internette gezinirken videoyu kapatıp yeniden başlatmanıza gerek kalmaz.

Samsung GALAXY S III, 1.999 TL tavsiye edilen son kullanıcı satış fiyatı ile sunuldu.

Ama neresinden bakarsak bakalım, iPhone Samsung’un yeni modeline oranla daha çok tercih ediliyor. Bunun sebebini işletim sisteminde mi arayalım? Belki olabilir çünkü iOs, gerçekten bazı özelliklerde kullanıcıyı kısıtlasa da bunu kullanıcı için yaptığını belli ediyor. Android daha iyi bir işletim sistemi olabilir ama bilen kullanıcılar için. Orta ve altı seviyedeki kullanıcılar aynı keyfi alamayabilir bu işletim sisteminden…

Uygulama pazarında mı? Bence bunun çok büyük bir etkisi var. Çünkü Android Market içinde virüslü yazılımların bulunduğu, verdiğiniz paranın zaman zaman karşılığını alamadığınız bir yapı sunuyor. Apple’da markete girmek için neredeyse doğum belgenizi istiyorlar sizden. Ama bunun karşılığında gerçekten de adam gibi uygulamalarla muhattap oluyorsunuz.

Tanıtım ve reklamlarında mı? Belki… Belki değil. Apple Türkiye’de neredeyse hiç reklam yatırımı yapmadı. Bilkom’un iPhone reklamı yaptığını hiç görmedik. Ama global tanıtımda hakikaten bir numaralar. Yeni telefon çıkarılacak mı beklentisi bütün dünyayı sarmış sanırsınız ki herkesi uzaya götürecekler.

Ama toplamda Samsung yakalamaya çalışan bir şirket, iPhone bütün bu özelliklere rağmen nasıl oluyorsa oluyor daha ileride gözüküyor…