internet_abuse_spamMüstemleke kelimesine aşina olayanlar için: Bir devletin kendi ülkesinin sınırları dışında egemenlik kurarak yönettiği ekonomik veya siyasal çıkarlar sağladığı ülke, sömürülen ülke, sömürge, koloni…

Generali Sigorta’dan şöyle bir SMS geldi GENERALI başlığıyla:

FIRSAT:Trafik sigortanizi bu hafta alin,Hepsiburada’da 50TL hediye ceki kazanin. 0850 555 5555 hemen arayin ve 50TL kodunu kullanin.

Iptal:GNRL yaz 3172 gonder

Bu gönderien SMS, elektronik ticaretle ilgili çıkan her tür kural ve kanuna karşı geliyor. Bir kişinin verisini onun rızası olmadan kullanamazsınız, bir kişiye onun yazılı isteği olmadan SMS ya da e-mail atamazsınız…

Ama Generali atmış işte. Neye güveniyor, kime güveniyor, arkasına kimi almış da Türk devletinin koyduğu kurallara böylesine açık bir biçimde karşı geliyor bilemiyorum. Ama net bir biçimde bunu yapıyor işte.

Bunu Twitter adresine şikayet ettiğimde resmi hesabından da değil destek bölümünden kişisel bilgilerinizi yollayın biz sizi sistemden çıkaralım dediler. Hayır efendim o sisteme benim girmiş olmam zaten en büyük hata.

Peki acaba bir İtalyan sigorta şirketi olan Generali’nin ülkesinde serbest de o yüzden mi şaşırıp bizlere de SPAP yapma hakkını kendinde buldu? Kesinlikle hayır. O ülkedeki anti-spam kanunları o kadar sıkı ki bırakın hoşgörmeyi, devlet böylesi bir gönderim yapan şirketin ocağını söndürüyor.

DL 196/2003 Kişisel verilerin korunma kanunu, DL 675/1996 mahremiyetin korunması maddelerine göre her kurumsal yapı, mesaj göndermeden önce her kullanıcıdan izin almalı. Aynı Türkiye gibi… Bunun DL 171/1998 kanunu var, DL 185/1999 kanunu var ki bunlar kaynağını 97/7/CE sayılı Avrupa Birliği direktiflerinden alıyor.

Orada yapamadığını nasıl burada yapıyor, karşı gelemediği kanunlara ne hakla karşı geliyor bunu şirket yönetimine cidden sormak lazım.

1919 yılında ellerini kollarını sallayarak Antalya’ya girdiler ve kovulana kadar işgalcilik oynadılar.

Ama o 96 yıl önceydi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.