Gevezenin şarjı bitmesin dönemi başlıyor

Taşınabilir bilgisayarlar geldikten sonra masaüstü bilgisayarlar oldukça gözden düştü. Taşınabilir cihazlar küçüldü, güçleri arttı ve çok değer kazandı. Ancak en önemli sorunu daima pil olarak kaldı.

Taşınabilir cihazların pil gücünü artırmak için arklı ekran seçenekleri, farklı büyüklük ve ağırlıklar denendi, hatta güneş enerjisi gibi alternatif yollar arandı. Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Avusturalyalı araştırmacılar Melbourne Teknoloji Enstitüsünde yaptıkları bir çalışmayı tüm kamuoyu ile paylaştı. Yeni hayata geçirilen uygulamayla taşınabilir bilgisayarların klavyelerine özel bir sistem kuruldu. Bu sistem bilgisayar tuşlarına her basıldığında ortaya çıkan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor.

Uzmanlar henüz tuşlardan gelecek enerjinin bir taşınabilir bilgisayarı tamamen şarj edemeyeceğini söylüyor. Ancak insanın hareket enerjisinin elektriğe dönüşebileceği gerçeği, tüm taşınabilir cihaz üreticilerini bu işe kanalize etmiş durumda. Hatta ayakkabı firmalarıyla konuşan bilgisayarcılar, ayakkabıların toplayacağı enerjiden de şimdiden faydalanmak istiyor.