Google Gözlüğü Neler Yapacak?

Google dünyayı tamamen sarsacak bir cihazı kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor. Bu yılın sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlanan Google gözlükler New York Times’ın haberleri arasına girdi. Augmenter Reality kavramına yeni bir anlam getirmeyi hedefleyen gözlükler herkesin alabileceği bir fiyat aralığında sunulacak.

250 ile 600 dolar arasında bir fiyat etiketine sahip olması beklenen gözlükler Google’ın X Projesi kapsamında geliştiriliyor. Cep telefonu mantığıyla çalışan ve Android işletim sistemini kullanan gözlüklerin üzerinde dahili kamera ve LED flaş dahi yer alıyor. Kullanıcılar, gözlükteki ekran görüntüsünde kontrolü sağlamak için başını sağa, sola, öne ve arkaya sallıyor. İnternete girebilen cihaz, 3G ve 4G teknolojilerini de destekliyor.

Mikrofon girişinin de bulunduğu gözlükler, kişi hakları sorununu da gündeme getireceğe benziyor. Zira kamerasıyla görüntü alabilen ve herhangi bir gözlüğe benzeyen bu cihazın vatandaşların haberi olmaksızın görüntülenmesine aracılık etmesi söz konusu.