Google kamu alanlarına ücretsiz internet vermeyi bırakıyor

Bazı ülkelerde internet yeterince yaygı ve ucuz değil, hit alamıyor diye Google o ülkelerin belli başlı mekanlarına ücretsiz internet hizmeti götürdü. Ama sonrasında ne oldu ne bittiyse, Google bu hizmeti yavaşlatarak durduracağını ve artık vermeyeceğini dile getirdi.

Ocak 2016’da başlatılan Google Station programı, dokuz ülkede tren istasyonlarında ve diğer halka açık yerlerde ücretsiz Wi-Fi erişimi sundu: Brezilya, Hindistan, Endonezya, Meksika, Nijerya, Filipinler, Güney Afrika, Tayland ve Vietnam.

Haziran 2019 itibarıyla Google, dünya genelinde 10 milyondan fazla kişinin bu hizmeti kullandığını söyledi.

Google’ın Başkan Yardımcısı Caesar Sengupta, hizmetin sunulduğu ülkelerde çeşitli “teknik gereksinimler ve altyapı” da dahil olmak üzere sorunlarla baş başa kaldıklarını, bu yüzden bu planı genişletmeyi bıraktıklarını söyledi.

Düşen mobil veri maliyetlerinin, gelişmekte olan pazarlarda internet erişimi sağlamak için Google Station gibi programlara olan ihtiyacı azalttığını da sözlerine ekledi.

Yönetici, Google’ın bu yıl, mevcut siteleri her ülkedeki ortak sağlayıcıların eline geçirerek bu hizmetten vazgeçeceğini söyledi.

Herkesin kafasında kırk türlü tilki dolaşıyor. Hiçbirinin kuyrukları birbirine değmiyor.