Google Köşk’e patronuyla çıkıyor

Habertürk bugünün en önemli haberine imza atmış. Haberi bulan ve yapan Meltem Ersoy ve Murat Gürgen’e tebriklerimizi gönderiyoruz.

Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt, iki günlük ziyaret için Türkiye’ye geliyor. Schimidt Köşk’e çıkarak Türkiye ile arasındaki sorunları en tepeden çözmeye çalışacak. Şimdiye kadar Türkiye Hükümeti, kurmları ve Google arasında sessiz bir savaş sürüyordu. Bu galibi olmayan savaşta Türkiye Google’dan tüm dünyada yapmadığı, yapamayacağı şeyleri istiyor, Google da diğer dünya ülkelerine uyguladığı şeylerden bazılarını Türkiye’ye biraz daha koklayarak veriyordu.

Yapılacak bu görüşmeyle Google’ın kendine gelen Türk şikayetlerini daha hızlı yerine getirmesi, vergi konusunda ulaşması, Android pazarının paralı uygulamalarını Türk vatandaş ve IPlerine açması konusunda derinlemesine bir görüşme yapılmasını beklemek safdillik olur. Sonuçta bu bir iyi niyet ziyareti. Bu konular cümle içinde dahi kullanılmayacaktır. Ama mümkün olan en üst seviyede karşılıklı olan biz sizi “aslında seviyoruz” mesajları verilecek. Ardından sorunların diyalogla çözülebileceği konuşulacak. Bundan sonra BTK, Maliye ve Ulaştırma Bakanlığı gibi devletin resmi kurumları konuşabilmeye başlayacak. Bir anlamda yapılacak bu görüşme kilitleri çözecek.

Bu adımı atmak için Türkiye’yi ziyaret programına koyan Google yetkililerine ve diğerlerinin yaptığını yapmayarak diyalog kapılarını açan cumhurbaşkanına teşekkürlerimizi sunuyoruz.