Site icon T K N L J

Google olarak geçenlerde yine mağduruz…

google magdurGoogle şimdiye kadar dünyanın en büyük Over The Top şirketi olarak reklam aldı, reklam verdi ve kendine bile ait olmayan trafikleri oradan buraya sürükledi. Ama İspanyollar bir kural çıkarak en ifak bir haber alıntısı dahi yapacaksa bunun parasını vermesi gerektiğini söyledi Google’a. Google da bunun üzerine Bülent Arınç modeli yaptı ve yarı ağlamaklı bir açıklamayla İspanyol Google News bölümünü kapatacağını söyledi:

İspanya’daki son kanun değişikliği nedeniyle İspanyol yayıncıları Google News’tan kaldıracağımızı ve 16 Aralık’ta İspanya’da Google News servisini kapatacağımızı duyurmaktan dolayı son derece üzgünüz. Google News çok sayıda kullanıcı tarafından beğenilen ve insanları web sitlerine yönlendirerek yayıncılara gerçek anlamda değer katan bir servis. Öte yandan yeni yasa yayıncıların içeriklerinin küçük bir bölümünü göstermesi halinde bile Google’dan -kendileri istese de istemese de- para talep etmelerini zorunlu kılıyor. Google News kendisi reklam görüntüleyen ve gelir elde eden bir servis olmadığı için söz konusu yaklaşım sürdürülebilir olmaktan uzaktır. Tüm bunlara karşın İspanyol yayıncılarla birlikte çalışarak okunurluklarını ve online gelirlerini artırma konusunda kendilerini desteklemeye devam edeceğiz.

Bundan sonrasını TKNLJ formatında devam ettirelim:

Google şimdi “ama biz ühü ühü” diyerek benim gibi gazetecilerin ve halkın sempatisini kazanmayı umuyorsa “sempati kazanmak nasıl olur” diye taratsın arama motorundan… Böyle kazanılmayacağını kesin ve net bir biçimde görecektir.

“Ben mağdurum” mu demek istediniz? Değilsiniz.

Exit mobile version