Trump ABD’nin iç işleyişinde ve küresel ticaret savaşlarında Huawei’yi kendine başlangıç hedefi olarak seçti. Şirketin sahibinin kızını uçaktan aldırıp hapse attırdı, dünyanın diğer ülkelerine Huawei ile çalışan bana gelmesin dedi, AB ülkeleri üstündeki gücünü Huawei kullanmamalarına telkin için kullandı.

Ama bunların hiçbir yetmedi, bir de ülkesinin topraklarından çıkan en önemli gücü olan Google’ı devreye soktu. Google, bizim her zaman eleştirdiğimiz gereğinden fazla yükselmiş olan gücünü haksız bir biçimde Huawei üstünde kullandı.

Google dedi ki mevcut telefonları etkilemeyecek ama bundan böyle çıkacak olan telefonlarda Android güncelleme ve birçok hizmete erişmeye kısıtlama gelecek.

Bundan sonrasını TKNLJ formatında sorgulayarak sürdürelim:

 • Google Android’i açık kaynak kodlu sananlar için önemli bir gösterge oldu bu.
 • Google mobil dünyanın gelişmesi için ücretsiz yazılımlarla telefonları besliyor sananlar için önemli bir tokat oldu bu.
 • Google’ı teknolojinin gelişmesi için adımlar atan, hayatımızın daha iyi hale gelmesi için sürekli çalışan ulvi bir şirket sananlar için önemli bir ders oldu bu.
 • ABD öyle bir ülkedir ki başkan bile şirketlerin nasıl yönetileceğine ve atacağı adımlara karışamaz konulu efsane tek bir hareketle yerin dibine gömülmüş oldu.
 • Bundan sonra Google üstünde iş yapmak isteyenler, uygulama geliştirmek ve girişimlere imza atmak isteyenler şunu düşünecek: Bir gün şirketim ya da ülkem ABD ile ters düşer mi? Google Huawei gibi dünyanın iki numaralı cep telefonu üreticisine yaptığını bana yapar mı…  Açıkçası eğer bu şirkete bunu yaparsa herkese her şeyi yapar…
 •  Huawei’nin kanıtlanmış veya açığa çıkmış hiçbir casusluk olayı yok. Trump ticaret savaşlarında ipleri germek istedi diye seçilen önemli isimlerden biri sadece. Ne Trump’ın güvenlik örgütleri ne de üniversitelerin aslanları bir casus yazılım ya da donanımı bulamadılar cihazlarda. Ama Trump onları casus ilan ettikten sonra tartışacak bir şey kalmadı.
Türkiye Google ilişkisi nasıl olmalı?
 • En önemli konuya, Türkiye’nin Google ilişkisine gelelim: Trump her istediği zaman bu şirketi bir maşa gibi kullanıp Fino gibi istediği yere yönlendirebilecekse bu şirketle olan ilişkilerimizi bir an  önce kesmeliyiz
 • Artık akıllı tahtalarımızda Android işletim sistemi olmamalı, öğrencilere verdiğimiz tabletlerimizin Android olması gerektiğini söyleyen şartnameleri ortadan kaldırmalı, bunu yaptığımız için utanmalıyız.
 • Google bulutu üstünde çalışan uygulamalar, ödeme sistemleri, SaaS seçimlerimizi baştan incelemeli, gözden geçirmeliyiz. İş ve ülke yönetimi hayatımızda Google ne kadar var ona bakmalıyız.
 • Ama en önemlisi, Google’ı artık hayatımızın olmazsa olmaz parçası olmaktan çıkarmalıyız. Mesela Türk arama motorlarını oradan buradan kodlarla beslenmiş mobil uygulamalar yapısından çıkarıp adam gibi bir hale getirmeliyiz. Yandex gibi yapılarla işbirliği içinde olmalıyız.
 • Google konusunda atılacak en önemli adımlardan biri ülke genelinde çalışacak Gmail tarzı bir yazılıma sahip olmalıyız…

Bunlar seçenek değil. Bir an önce atmamız gereken adımlar. Google bu saatten sonra biz büyük bir hata yapmışız diyerek şirket anahtarını Huawei’yi verse bile ne onun ne de onun gibi Amerikan şirketlerinin saygınlığının kurtulmasına imkan yok.

Trump nükleer bir savaş başlatsa dünyaya bu kadar zarar veremeyebilirdi. Google, en büyük sunucularının olduğu ülkelere atom bombası atılsa bu kadar zarar görmeyebilirdi…

Tanıdığım bütün gazeteciler haberlerini Google arama motorlarının anlayabileceği sadelikte yazıyor, SEO yapıyor. Ben herkesin anlayabileceği netlikte yazmaya çalıştım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.