Site icon T K N L J

Google teknolojinin neferi değil Trump’ın finosuymuş meğer

Trump ABD’nin iç işleyişinde ve küresel ticaret savaşlarında Huawei’yi kendine başlangıç hedefi olarak seçti. Şirketin sahibinin kızını uçaktan aldırıp hapse attırdı, dünyanın diğer ülkelerine Huawei ile çalışan bana gelmesin dedi, AB ülkeleri üstündeki gücünü Huawei kullanmamalarına telkin için kullandı.

Ama bunların hiçbir yetmedi, bir de ülkesinin topraklarından çıkan en önemli gücü olan Google’ı devreye soktu. Google, bizim her zaman eleştirdiğimiz gereğinden fazla yükselmiş olan gücünü haksız bir biçimde Huawei üstünde kullandı.

Google dedi ki mevcut telefonları etkilemeyecek ama bundan böyle çıkacak olan telefonlarda Android güncelleme ve birçok hizmete erişmeye kısıtlama gelecek.

Bundan sonrasını TKNLJ formatında sorgulayarak sürdürelim:

Türkiye Google ilişkisi nasıl olmalı?

Bunlar seçenek değil. Bir an önce atmamız gereken adımlar. Google bu saatten sonra biz büyük bir hata yapmışız diyerek şirket anahtarını Huawei’yi verse bile ne onun ne de onun gibi Amerikan şirketlerinin saygınlığının kurtulmasına imkan yok.

Trump nükleer bir savaş başlatsa dünyaya bu kadar zarar veremeyebilirdi. Google, en büyük sunucularının olduğu ülkelere atom bombası atılsa bu kadar zarar görmeyebilirdi…

Tanıdığım bütün gazeteciler haberlerini Google arama motorlarının anlayabileceği sadelikte yazıyor, SEO yapıyor. Ben herkesin anlayabileceği netlikte yazmaya çalıştım.

Exit mobile version