Google+ Twitter’a yaradı

Google+ ile ilgili konuşmalar, dedikodular almış başını giderken Pew Araştırma Merkezi’nden gelen bir rapora göre 26 Haziran – 1 Temmuz haftasında Google+ hakkındaki konuşmalar tüm yeni tweetlenen linklerin yüzde 35’ini oluşturuyor. Twitter kullanıcılarının, Facebook’un yeni rakibi hakkında çok heyecanlı oldukları ve özellikle de kişisel gizlilik ile ilgili konularda çok fazla görüş bildirdikleri dikkat çekti.

Yeni linklerin tweetlenmesi kategorisinin ikinci en önemli konu başlığı ise yüzde 11’lik oranı ile küresel ısınma konusu olurken tüm bu linklerin İngiliz yayınlardan yapıldığı dikkat çekti. Bu konudaki bir köşe yazısında, hükümetin bilim danışmanının İngiltere Başbakanı David Cameron’a küresel ısınmayla ilgili bir konuşma yapması hakkındaki tavsiyesinden bahsedildiği belirtildi.
Listedeki bir sonraki popüler yeni konu başlığı El Kaide ve hackerlar. Bomba yapımından kek tarifine kadar uzanan bir yelpazade yayın yapan bir terörist web sitesinin İngiliz hükümeti tarafından hacklenmesi sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Dördüncü sırada İngiltere’deki işsizlik konusu konuşulurken, bunu Tea Party’nin başkan adayı Michelle Bachman yüzde 6’lık konuşulma oranı ile takip etti. Bachmann’ın yer aldığı yazışmaların pek çoğu kocasının Medicaid’den aldığı 137 bin dolar ile ilgili tweetlerden oluşuyor.
Google+’ın Twitter’dan başarılı olduğu tek kategori yeni linkler kategorisinde. Bunun yanı sıra Google+1 Button, pek çok sitede Twitter’ın tweetleme tuşundan daha çok kullanılır hale geldi bile. +1 Button’ın çok  kullanışlı olduğu henüz söylenemese de işlevsilliği göründüğü gibi oldukça ön planda.