Site icon T K N L J

Google’dan izinizi nasıl silersiniz?

Google yazdığınız her şeyi takip ediyor. Bunu niye yapıyor? Size daha etkin hizmet vermek amacıyla sizi yakından tanıyabilmek için. Veya size daha iyi reklam gösterebilmek için… Veya sizi ABD gizli örgütlerine raporlayabilmek için… Neyse ne… Sonuçta Google yazdığınız her şeyi dibine kadar raporluyor ve bir köşede saklıyor.

Bana ne yahu benim hangi siteyi kelimeyi aradığımı bilse ne bilmese ne, takılsın diyebilir ve konuyu kapatabilirsiniz. Veya dur bakayım neler yapmışım nerelere gitmişim diye baktıktan sonra bütün verilerinizi bu ortamdan silebilirsiniz.

Ben size, tai kabul ederseniz, verilerinizi nasıl sileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle Google’ın herkesin geçmişini tuttuğu History adresine gidin… Burada sayfaya kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapmanız istenecektir. Girin gitsin.

Önce altta bulunan Web geçmişini aç düğmesine tıklayın. Ben kendi geçmişimi sildiğim için bir başkasının ekran görüntülerini kullanacağım. Önünüze ingilizce kullanıyorsanız aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek:

Önünüze gelen sayfada, Google’ın ayarlarını yaptığı minik çarka tıklamanız gerekiyor.

Çarka tıkladıktan sonra önünüze çıkan seçenekler arasında “remove items”i işaretleyin. 

Bu seçenekler arasında son saatte yaptığınız aramalardan son aya veya en olmadı yazının icadından bugüne kadar tüm aramalarınızı silebilirsiniz. Bir daha kimse sizin Google’da o ana kadar ne aradığınızı bilemez.

Bu arada diyelim ki “bu işlemi her allahın günü yapacak mıyım kardeşim” gibi bir soru takıldı aklınıza. Haklısınız. Eğer Google sizi hiç takip etmesin istiyorsanız yapacağınız şey çok basit: Bu adrese gitmek…

Burada görebileceğiniz gibi gittiğiniz yerlerden yaptığınız aramalara, Youtube’da izlediklerinize kadar her şeyin ayarlarını bulabilirsiniz. Bu sayfada Google’ın sizi ne boyutlarda takip ettiğini de görünce sakın şaşırmayın. Yapacağınız şey bu ayarları keyfinize göre değiştirmek. Artık en azından Google tarafından takip edilmeyeceksiniz.

 

Exit mobile version