GSM devleri beldelerde tesis paylaşacakmış

GSM dünyasının en önemli sorunlarından biri çekiyor çekmiyor davası. Şehirlerde şirketler arasında kıyasıya bir mücadoele sürerken gerçek savaş alanı nüfusun daha seyrek olduğu alanlara kaymaya başladı.

Devletimizin aslında bu alan için atılmış önemli adımları var: Her sene çoğunluğu GSM şirketlerinden olmak üzere tüm telekomünikasyon şirketlerinden belli ücretler toplanıyor. Bu ücretlerin mantığı yatırımın verimsiz olduğu alanlarda kullanılmasında yatıyor. Ama şimdiye dek çok iyi bir biçimde kullanıldığını söylemek çok yanlış olacaktır.

Radikal gazetesi haberine göre Ulaştırma BakanıBinali  Yıldırım, e-TR ödül töreninde bir açıklama yaparak üç GSM operatörünün nüfusu 500-1000 olan yerlerde ortak tesis kullanılmasında anlaştıklarını açıkladı. Yıldırım, nüfusu 500-1000 arasında olan yerleşim yerlerinde hizmet veren 3 cep telefonu şirketine, ortak tesis kullanılması, yani 3 ayrı kuleden 2 tanesinin kaldırılması ve başka yerlere konulması önerisinde bulunduklarını ifade ederek, bu konuda mutabakat sağladıklarını ve uygulamaya yılbaşından itibaren başlayacaklarını bildirdi. Yıldırım, nüfusu 500’ün altında olan yerler için de ortak tesis kullanımı paylaşımını esas alacaklarını söyledi.