Hacker’dan korkma eşinden kork

Hacker’dan korkma eşinden kork

Online alışveriş sitesi Retrevo tarafından yapılan bir araştırmaya göre sosyal ağlardaki kişisel özellik kısımlarındaki sistem açıklarına karşı büyük şirketler ya da hackerlardan ziyade birinci derece yakınlarınıza karşı daha dikkatli olmanız gerekebilir.

Araştırmaya katılanların yüzde 33’ü şimdiye kadar partnerinin e-posta ya da cep telefonu arama kaydına ‘göz attıklarını’ kabul etti ve bu oran evli çiftlerde yüzde 37’ye çıkıyor. Ergen gençlerin ebeveynlerinin yüzde 60’ı da çocuklarının e-posta ya da arama kayıtlarını karıştırdıklarını itiraf etti.
Ankete katılanların yaşı küçüldükçe ajanlığa bulaştığını itiraf edenlerin oranı da artıyor. 25 yaş altı katılımcıların açık ara önde oldukları ortaya çıktı. Ebeveynlerin yüzde 59’u ise çocuklarının hareketini GPS teknolojisini kullanarak takip ettiklerini söyledi.
Retrevo’nun açıklamasına göre, tüketiciler, yakınlarına olan korkularının, sosyal ağlardaki kişisel özellik alanlarındaki güvenliğe oranla daha fazla olduğunu belirtti. Bu güvenin, teknolojinin kabullenilmesi ve özel hayatın korunmasının genç nesilde azalması olarak yorumlanabilir mi, bu şimdilik bir soru işareti. Hayatınızın en ufak detayına kadar paylaşılması imkanı sunan Facebook gibi siteler sayesinde özel hayatı gizleme ya da korumaya yönelik hareketler daha azalmış durumda olabilir. Genç nesilin, erkek arkadaşının masanın üstünde bıraktığı cep telefonunu karıştırmaya çok yeltenmeyeceği ortada, ta ki tüm gece mesajlaştığının annesi olmadığı anlaşılana kadar.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş