Herkes bizim bir şeyimizi takip ediyor

Herkes bizim bir şeyimizi takip ediyor

Web siteleri özel hayatımızı alt üst etti, Biri Bizi Gözetliyor’a taş çıkartacak gizlilik, ustalık ve deneyim ile yapılan uygulamalar oldukça rahatsızlık verici. Yarışmada olduğu gibi eğlence değil, reklam ve pazarlama stratejilerini belirlemek amaçlı olması ise ayrıca huzursuz edici bir şey. Rızamız olmadan birilerinin bizim üzerimizden para kazanıyor olması kadar net ve sömürücü bir sistem. En fazla trafik alan 185 web sitesinin dahil edildiği araştırmada tüketicilerin kullanıcı adı ve kimlik bilgilerini paylaşan siteler arasında Google, Facebook, comScore ve Quantcast ön sıralarda bulunuyor.

Dijitalleşince pazarlamada da mertliğin bozulduğunu görmek çok zor değil. Şirketler, bizim iznimizi almadan, web sitelerinde kullanılan araçları kullanarak, bizim nelerden hoşlandığımızı, ne tür sitelere girdiğimizi belirleyen algoritmalar sayesinde bizi takiplerine alıveriyor.
Microsoft, Mozilla ve Apple’ın bu konuya olan hassasiyeti oldukça büyük. Bu konuya ilişkin olarak önlem aldıkları da biliniyor. İnternet tarayıcısına yerleştirilen “do not track (izini takip etme)” ibaresi ile kullanıcılar bilinçlendirilerek, bu kullanımlara alet olup olmamayı kendi seçer hale geliyor.
Sitelerin yaptığı bu uygulamaya ‘sanalazzi’ (sanal paparazzi) adının verilmesinin oldukça manidar olmasının yanı sıra bir o kadar da açıklayıcı. Haberimiz olmadan internetteki hareketlerimizin takip edilmesi ve yine haberimiz olmadan bunların başkaları ile paylaşılması güvenlik açısından da korkunç bir tehlike arz ediyor.
Tüketicilerin bu şekilde habersizce takip edilme durumunda gerekli önlemi almayı gerektiren yasanın A.B.D.’de Kongre’den geçmiş olmasına rağmen birkaç büyük dev şirket dışında bu yasanın uygulanmıyor olması durumun vehametini, şirketlerin vurdumduymazlığını ve yumurta kapıya dayanana kadar tüketicileri sömürüleceğini çok açıkça gösteriyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş