Başbakanımız ülkeye tablet lazım dedi ve havaya kaldırdığı iPad’i işaret etti. Sonra diğer bakanlarımız akıllı tahta yapılması lazım dedi ve yurt dışından bir kova farklı model geldi. Bizimkiler Türkiye’de üretmemiz lazım dedi ama 16 milyon öğrenciye aynı anda bu tablet nasıl yapılacak, hangi fabrikada üretilecek, neresi üretilecek, ne kadarı dışarıdan gelecek bu konular muamma kaldı.

Ama elalem boş durmuyor. Yıllarca verdiği emeğin karşılığını 35 dolarlık tablet üreterek aldılar. Hindistan işte böyle bir ülke…

Hindistan ülkede okuma-yazmayı ve internet kullanımını artırmayı hedefledi, 10 dolarlık tablet üretti. Gökyüzü anlamına gelen Aakash adı verilen tablet ile toplumun ücra köşelerindeki girişim alanlarını teşvik ederek halkın refah seviyesini artırmak amaçlanıyor. Evde bilgisayar bulunmasının öğrenmeyi hızlandırdığı belirtilirken 5 yıllık bir çalışmanın meyvesi olarak görülen bu tabletten beklentiler büyük.

Tabletin üreticisi Datawind şirketinin CEO’su Suneet Singh Tuli, böylesi bir rekabetin bulunduğu bir ortamda ileriki dönemde daha gelişmiş ürünlerin daha uygun fiyatlardan satılacağını belirtti. 10 dolarlık Aakash 256 mb RAM ve 2 adet USB girişine sahip. Alet, Hindistan için en önemli enerji kaynağı olan güneş enerjisi kullanımı için henüz elverişli değil ancak gelecek dönemde bu konuda da kendilerini geliştirecekleri bilgisi verildi.
İnsan Kaynakları Geliştirme Bakanlığı ise bu işi son derece destekliyor. İnsanların başta kendilerini deli addettiğini belirten bakanlık yetkilisi İngiliz tebasından çıkan Hindistan’ın yüzde 12’lerde gezinen okuma-yazma oranının şimdilerde yüzde 78’lere çıktığını ve bunun da hızla artacağını heyecanla paylaştı. Ülke çapında bir grup genç ile beraber çeşitli geziler düzenleyerek bu aletlerin ve internetin ucuza kullanımının yayılmasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.