Hostingde kaliteden önce rekabet

Hostingde kaliteden önce rekabet

Elektronik haberleşme alt yapısı üzerinden internet servis sağlayıcılığı hizmeti sunan işletmecilerin, hizmet kalitesi ölçüt ve hedef değerlerinin tespiti ile ölçümlerinin yapılmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Buna göre, tebliğ, mobil elektronik haberleşme hizmeti sunan işletmeciler hariç elektronik haberleşme alt yapısı üzerinden internet servis sağlayıcılığı hizmeti sunan işletmecilerin, hizmet kalitesi ölçüt ve hedef değerlerinin tespiti ile ölçümlerinin yapılmasına ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla çıkarıldı.

Elektronik haberleşme alt yapısı üzerinden internet servis sağlayıcılığı hizmetinin, ulusal ve uluslararası hizmet kalitesi standartlarına uygun olarak sunulması amacıyla hizmet kalitesi ölçüt ve hedef değerlerinin belirlenmesi, ölçümlerinin yapılması ile denetimine ilişkin usul ve esasları kapsayan tebliğ, ”Elektronik Haberleşme Sektöründe Hizmet Kalitesi Yönetmeliği”ne dayanılarak hazırlandı.

Tebliğe göre, veri aktarım hızı ile ilgili ölçümler, ölçüm döneminde yer alan her bir ay için örnekleme esasına dayalı test bağlantısı gözlemleri
üzerinden yapılacak. Söz konusu ölçümler kuruluma göre en az, indirmede 15 Mbyte, göndermede ise 5 Mbyte büyüklüğünde test dosyası kullanılarak yapılacak.

Bu tip bir çalışmanın devreye girmesi çok önemli, en azından Türkiye’de barındırma yapan şirketler için harika. Ama kurumların bant genişliklerini, hizmet hızını ölçmeden önce Türkiye’de alt yapı her servis sağlayıcı kuruma adaletli bir biçimde dağıtılıyor mu, burada tekel var mı yok mu konusunu incelemeli. Piyasada bu konuda yakınmalar bize geliyorsa mutlaka kuruma da geliyordur. Bu konuda gerekli adımlar atılmadan hizmet kalitesine bakmaya başlamak atılacak en doğru adım olmayacaktır.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş