Huawei İrlanda’yı 150 milyon Euro’ya bulutlara taşıyacak

Çin’in telekomünikasyon devi Huawei’nin, İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulut hizmetleri merkezi kurulması için 150 milyon avro (148 milyon dolar) tutarında yatırım yapacağı bildirildi.

Huawei İrlanda Şubesi tarafından yapılan açıklamada, söz konusu bulut hizmetleri merkezinin önümüzdeki 5 yıl içinde yerel işgücü piyasası için 200 kişiye istihdam yaratacağı, tüm Avrupalı müşterilere hizmet vereceği ve İrlanda işletmelerinin yeni küresel piyasalara açılmasına yardımcı olacağı kaydedildi.

Huawei’nin İrlanda CEO’su Tony Yangxu, “İrlanda’yı Huawei Cloud’un küresel dağıtımı için stratejik ve önemli bir yer olarak görüyoruz” dedi. Açıklamada, İrlanda Başbakan Yardımcısı ve İşletme, Ticaret ve İstihdam Bakanı Leo Varadkar’ın yatırımın Huawei’nin İrlanda’ya olan bağlılığını gösterdiğini söylediği aktarıldı.

Şirket açıklamasında ayrıca 2004 yılından beri İrlanda’da faaliyetlerini sürdüren Huawei’nin, 3 milyondan fazla kişiye hizmet sunduğu ve ülkede 900’ü aşkın doğrudan ve dolaylı istihdama destek verdiği bilgisi de paylaşıldı.