Huawei’nin “içinde Google uygulama paketi olmayan telefon” lansmanı 19 Eylül’de

Huawei, Google uygulamaları paketi olmadan satışa çıkacak ilk küresel amiral gemisi olan Mate 30 cihazını tanıma tarihi olarak 19 Eylül’ü belirledi.

Şirketin lansman etkinliği Münih’te “olasılıkları yeniden düşün” isimli bir etiket dizisi kullanılarak gerçekleştirilmesi de “bazı yerlere” gönderme gibi duruyor.

Huawei’nin Android’in açık kaynaklı bir sürümünü kullanabildiği, ancak yasağın Google Play Store ve Search dahil olmak üzere el cihazlarına önceden yüklenmiş olarak sağlanan Google Play Store’a ve çeşitli uygulamalara erişimi engellediği söyleniyor. Bu nedenle büyük olasılıkla kendi Huawei uygulama mağazasına (Facebook’un sosyal medya hizmetleri paketi gibi en popüler uygulamalarından bazılarına sahip olan) sırt dayanacak.

Çinli satıcı kendi işlektim sistemi HarmonyOS üstünde de çalışıyor, Ancak bu işletim sisteminin akıllı telefonlarında hemen kullanılabileceği konusunda şüpheler var. Dedikodular bu yeni işletim sisteminin yeni Honor Smart TV’lerde kullanılacağı yönünde yoğunlaşıyor.