Hukuk internette silah planlarının dolaşmasını engelleyecek

Seattle’daki bir federal yargıç, 3 boyut baskılı plastik silahlar yapmak için planların serbest bırakılmasını durdurmak için geçici bir kısıtlama emri çıkardı.

Bundan daha doğal ne olabilir diyorsunuz değil mi? Sorun bambaşka. ABD’de bir şirket insanlara savunma hakkı vermek adına herkesin evinde silah yapabileceği silahların planlarını internete koydu. Silah yasaklansın derken kimin ne kadar ürütebileceği belli olmayan sayıda silah bu planların internete konmasıyla çileden çıkacaktı ki bir hakim olaya el koydu.

Üç boyutlu baskı nedir? Artık neredeyse kaliteli bir lazer yazıcı parasına inmiş, herkesin evine koyabileceği, bunun için kimseye hesap vermeyeceği bir teknolojik gelişme. Bu alet üç boyutlu bir cisimi nasıl basıyor peki? Üç boyutlu modelleme programlarından bir tanesini bilgisayarınıza yüklüyorsunuz. Bu programı kullanan bir modelleme dosyasını alıyorsunuz, yazıcıya veriyorsunuz ve bas diyorsunuz. Bu kadar basit.

Elbette üç boyutlu cisimlerin dosyalarını hazırlamak o kadar kolay değil. Mesela üç boyutlu baskıdan çıkacak dağılmayan bir tabanca üretmek için ihtiyacınız olan modellemeyi her önüne gelen yapamaz. Ama… Bir kez yapıldığında bunu sonsuz farklı yazıcıda kullanmak mümkün. Yeter ki bir kere yapılsın.

Peki bu silah yapılınca ne olacak? Kime ne zararı var? Öncelikle şunu söyleyelim, baskıdan çıkan silah oyuncak değil. Adam öldürüyor. Üstelik platsik olduğu için metal dedektörlerinde görünmüyor. Yani vücudunuzun bir yerine bunu koyarsanız havaalanında hiç kimseye farkedilmeden, hiçbir cihazda ötmeden kokpite kadar gidebilirsiniz.

İşte ABD bunu engellemek için bu ve benzeri silah planlarını yasaklıyor. Silah meraklısı maymunlar yasaklanmasın diyor. Gerzeklik seviyesinde demokrat olanlar insanların silah planlarını dağıtmaya hakkı var diyor. İnsanlar gerçekten başlarına gelebileceklerden haberdar değil, gerçekten iki dakika mantıklı düşünüp neler olabileceğini hesaplamaktan acizler.

Hoş günümüz internet dünyasında birkaç megabaytlık bir dosyanın dağıtımını nasıl engelleyeceksiniz? O da imkansız gibi bir şey…

Ama yine de bu tür silahların serbestçe dolaşımını engelleyecek kadar akıllı olmasını beklerim insanoğlunun…